Włocławek: Zjazd organistów


16 listopada 2024 r., Tekst: ks. Marcin Ziółkowski

Włocławek: Zjazd organistów

W sobotę, 16 listopada br., w gmachu Wyższego Seminarium we Włocławku odbyło się doroczne spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla muzyków kościelnych diecezji włocławskiej. 
 
Zjazd rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu połączoną z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Następnie ks. dr Janusz Drewniak, przewodniczący Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej, powitał zebranych i wprowadził w tematykę spotkania. Ks. Marcin Ziółkowski przekazał najważniejsze informacje związane z muzyką sakralną w diecezji: wspomniał zmarłych w minionym roku organistów (śp. Jana Kordylewskiego i śp. Jana Wysockiego), poinformował o zgłoszonych komisji budowach i remontach organów, przypomniał o wydanym w czerwcu zakazie używania tzw. elektronicznych organistów oraz zaprezentował przygotowaną przez p. Antoninę Ratajczyk broszurę zawierającą kilka włocławskich pieśni do użytku podczas liturgii oraz zebrane przez autorkę wspomnienia o wieloletnim organiście katedralnym Antonim Wierzbickim z okazji 30. rocznicy śmierci. Następnie duszpasterze muzyków kościelnych wręczyli indeksy nowym uczniom Diecezjalnego Studium Organistowskiego oraz dyplomy dla tegorocznych absolwentów.
 
Kolejną częścią spotkania była prelekcja dra Jarosława Ciechackiego, prodziekana Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której podzielił się refleksjami i pomysłami nt. wstępów i zakończeń pieśni jako integralnych części muzyki kościelnej. Prelegent specjalizujący się w sztuce improwizacji organowej zaprezentował podczas koncertu w katedrze szeroki wachlarz umiejętności gry na organach, doskonałą znajomość form muzycznych i swobodę operowania materiałem muzycznym grając na zadany przez zebranych temat. Refleksje z prelekcji dr Ciechacki zaprezentował podczas Mszy Św. W homilii ks. Drewniak przypomniał o konieczności chrześcijańskiej postawy wiary, nadziei i miłości, która zobowiązuje muzyków kościelnych do dawania dobrego przykładu, rozwijania talentów i pomocy wiernym w modlitwie poprzez grę i śpiew. Budującym widokiem była liczna grupa muzyków przystępujących do Komunii świętej. 
 
Zjazd zakończył się obiadem w refektarzu seminaryjnym, który dał możliwość swobodnej rozmowy, podzielenia się doświadczeniami, pomysłami na nowe inicjatywy i integracji środowiska muzycznego naszej diecezji.