Włocławek: zakończyła się wizyta biskupa Innsbrucka
14 lipca 2018 r., ks. AN / ks. JB / ks. AT„Współpraca między diecezją Innsbruck a diecezją włocławską jest znakiem łaski. Zależy mi na tym, aby duch chrześcijański został pogłębiony między naszymi diecezjami” – powiedział bp Hermann Glettler z Insbrucka. We Włocławku zakończyła się kilkudniowa wizyta nowego biskupa tej tyrolskiej diecezji (wyświęconego 2 grudnia 2017 r.) wraz z delegacją.
Goście z austriackiej diecezji Innsbruck przybyli do Włocławka w poniedziałek 9 lipca na zaproszenie biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Od kilkunastu lat diecezja włocławska współpracuje z diecezją Innsbruck posyłając księży na studia i do pracy duszpasterskiej w Tyrolu. Jednym z ważniejszych punktów wizyty bp. Hermanna Glettlera, który po raz pierwszy odwiedzał Polskę, było ukazanie kilku ważnych miejsc na mapie diecezji włocławskiej; wśród nich znalazło się licheńskie sanktuarium, w którym bp Glettler sprawował Eucharystię wraz z bp. Meringiem, a także miejsce urodzin św. Faustyny Kowalskiej, a więc Świnice Warckie z Głogowcem w godzinie miłosierdzia oraz Uniejów z nabierającą blasku kolegiatą. Bp Glettler nawiedził również włocławską bazylikę katedralną oraz oglądał eksponaty zgromadzone w Muzeum Diecezjalnym.
W piątek 13 lipca bp Wiesław Mering zaprosił gości z Austrii na cotygodniowe posiedzenie Rady Biskupiej. Podczas spotkania omawiano m.in. problemy i wyzwania duszpasterskie stojące przed Kościołem włocławskim i tyrolskim oraz sposoby dalszej współpracy między obiema diecezjami.
Bp Glettler podziękował bp. Meringowi za dobrych księży posyłanych z Włocławka do Innsbrucka. Obecnie jest ich ośmiu (w tym jeden odbywa studia doktoranckie). „Chcielibyśmy kontynuować naszą współpracę, by Innsbruck pozostał nadal miejscem wysyłania na studia doktoranckie, by księża z Włocławka mogli je kończyć z pomocą finansową naszej diecezji, by niektórzy z nich mogli pozostać na kilka lat do pracy duszpasterskiej” – wyjaśniał austriacki hierarcha. Jak podkreślił, „chodzi o coś więcej, niż zwykłą wymianę księży. Trzeba poznać specyfikę obu naszych diecezji, by dobrze odpowiedzieć na wymagania nowej ewangelizacji, żebyśmy w duchu Ewangelii kroczyli przez ten świat”.
Następnie omówiono sprawy personalne zatrzymując się przy nazwiskach każdego z włocławskich księży przebywających w diecezji Innsbruck, nie unikając także i trudnych zagadnień. Goście z Austrii usłyszeli ponadto informacje o pracy diecezjalnej Caritas przekazane przez jej dyrektora ks. Marka Sobocińskiego.
Pasterzowi Kościoła tyrolskiego w podróży do Polski (która trwała do soboty 14 lipca), towarzyszyli: ks. prałat Andrzej Krzyżan – odpowiedzialny za duszpasterstwo chorych w Tyrolu, ks. dr Mateusz Kierzkowski – prezbiter diecezji włocławskiej, pracujący w Austrii oraz Bernhard Franz, referent ds. personalnych diecezji Innsbruck.
Obecnie w Tyrolu pracuje siedmiu włocławskich prezbiterów: ks. dr Mateusz Kierzkowski, ks. dr Jacek Kędzierski (jun.), ks. dr Karol Łazik, ks. Radosław Nowacki, ks. Grzegorz Nowicki, ks. Łukasz Wasielewski, ks. Wiesław Wesołowski. Natomiast ósmy, to ks. Piotr Patyk, który od 2015 r. studiuje w innsbruckim Uniwersytecie Leopolda-Franciszka, gdzie tytuły naukowe (obok wymienionych wyżej księży doktorów) zdobyli także: ks. dr Jacek Bartczak (obecnie prefekt ds. studiów w WSD we Włocławku), ks. Wojciech Morzycki (wikariusz w parafii św. Józefa na włocławskim Zazamczu) oraz ks. dr Andrzej Tomalak (sekretarz Biskupa Włocławskiego).