Włocławek: zakończenie roku szkolnego w ZSK im. ks. J. Długosza

22 czerwca 2024 r., tekst: JK; foto: KJ

Włocławek: zakończenie roku szkolnego w ZSK im. ks. J. Długosza

W piątek, 21 czerwca, czerwca uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku po raz ostatni zebrali się w pełnym gronie, aby podziękować za mijający rok szkolny 2023/2024.

Mszy świętej w bazylice katedralnej przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Na początku Eucharystii ks. dr Jacek Kędzierski, dyrektor szkoły, powitał zebranych i podziękował uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za trud edukacyjno-wychowawczy poniesiony w tym roku, prosząc o szczerą modlitwę w formie eucharystycznego dziękczynienia.

W trakcie homilii ksiądz biskup odniósł się do wartości jaką niesie ze sobą postawa wdzięczności, której w dzisiejszych czasach często brakuje w życiu człowieka. Nawiązując do słów Ewangelii homilista przywołał pojęcie skarbu, który dla ludzi może mieć postać zdrowia, wiedzy lub miłości, lecz jest to zaledwie jego ziemski wymiar, który czasami może oddalać od Boga, gdy z tego zasobu wykluczamy wiarę. Jezus radzi gromadzić skarby na przyszłość, których ani mól ani rdza nie naruszą – skarbem tym jest zdolność do czynienia bezinteresownego dobra, odwaga do dokonywania uczynków za które nie należy oczekiwać doczesnych oznak wdzięczności. Prawe uczynki i dobroć staną się dla człowieka wartościami nieprzemijającymi wtedy, gdy nie będzie oczekiwać za nie jakiejkolwiek wzajemności.

Na zakończenie Mszy św. biskup Wętkowski wręczył medale za szczególne osiągnięcia w całym cyklu edukacyjnym dla uczniów jedynej w tym roku klasy 8 Szkoły Podstawowej ZSK.

Po eucharystii licealiści udali się do auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie na scenie nastąpiło wręczenie świadectw dla uczniów klas I-III LO. Uczniowie szkoły podstawowej kl. 5-8 SP przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia przygotowana oraz wręczenie świadectw z czerwonym paskiem, które ks. dyr. Jacek Kędzierski wręczał wraz z Panią Wicedyrektor Bożeną Sobierajską w towarzystwie wychowawców klas. Po zakończeniu części oficjalnej, pozostali uczniowie przeszli do sal lekcyjnych, gdzie otrzymali świadectwa promocyjne.