Włocławek: rusza inicjatywa stałego konfesjonału

29 listopada 2021 r., ks. ZG

Włocławek: rusza inicjatywa stałego konfesjonału

Od dzisiaj, 29 listopada, w bazylice katedralnej we Włocławku, rusza inicjatywa „stałego konfesjonału”. Przez pięć miesięcy, od Adwentu 2021 r. do Wielkanocy 2022 r., do istniejącego już od lat i sprawdzonego dzieła pod tą samą nazwą w klasztorze ojców franciszkanów przy włocławskim Placu Wolności, zostały dołączone cztery godziny dyżurów spowiedników w katedrze (od 12.00 do 16.00) oraz posługa penitencjarza katedralnego ks. prał. Jacka Szymańskiego (czwartki, godz. 16.00-17.00).

Inspiracją do powstania codziennego stałego dyżuru spowiedników w katedrze były słowa ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego, które wypowiedział podczas wywiadu dla tygodnika „Idziemy” (nr 19 (810) z 09.05.2021, s. IV) po ogłoszeniu jego nominacji na 77. biskupa włocławskiego, gdy podzielił się swoimi spostrzeżeniami z doświadczeń „stałego konfesjonału” w katedrze gnieźnieńskiej.

Drugim impulsem stała się „droga synodalna”, na jaką zaprosił Kościół powszechny papież Franciszek. To właśnie z rozmów z włocławianami wypłynęła myśl, by w sercu diecezji, jakim jest bazylika katedralna, codziennie dyżurowali spowiednicy, wspierani duchowo przez osoby życia konsekrowanego i świeckich, adorujących w tym samym czasie Najświętszy Sakrament.

Obecna forma jest zbieraniem doświadczeń, zmierzających do wypracowania formuły, wychodzącej naprzeciw rzeczywistym potrzebom wiernych biskupiego miasta i okolic.

W przygotowaniu: miejsce stałej adoracji Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej w ogrzewanej kaplicy Cibavit.

Więcej szczegółów oraz wykaz dyżurów poszczególnych spowiedników znajduje się na stronie: https://duchowecw.pl/