Włocławek: rozpoczęły się rekolekcje dla kapłanów

2 sierpnia 2021 r., ks. AT

Włocławek: rozpoczęły się rekolekcje dla kapłanów

Hymnem do Ducha Świętego i Eucharystią sprawowaną w kościele seminaryjnym, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, 2 sierpnia, rozpoczęły się rekolekcje dla prezbiterów. Przewodnikiem duchowych ćwiczeń jest ks. dr Adam Bajorski MSF.

Witając zgromadzonych ksiądz biskup wyraził radość, że po dłuższej przerwie spowodowanej sanitarnymi ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, w tym roku kapłani mogli zgromadzić się w seminarium duchownym, aby przeżywać duchowe skupienie.

Homilię wygłosił ks. Adam Bajorski. Nawiązując do pierwszego czytania mszalnego, zaczerpniętego z Księgi Wyjścia, ukazał niełatwe życie Mojżesza, który podczas wędrówki narodu wybranego przez pustynię często zmagał się ze „swoistą wojną hybrydową”, stawiając czoła i gasząc konflikty, jakie pojawiały się ze strony „szemrzących przeciw Bogu Izraelitów”. Mojżesz pełnił w nich rolę mediatora między Bogiem a ludźmi. Wielkość Mojżesza polegała na tym, że pomimo przeciwieństw, ograniczeń oraz poczucia bezsilności, zawsze pełnił wolę Bożą: głosił ludowi Boże słowo oraz stawał w obronie ludu. „Współcześni ludzie także potrafią szemrać i być roszczeniowi”, mówił rekolekcjonista, podkreślając, że „w tym momencie potrzebna jest kapłanowi postawa Mojżesza, który staje przed Bogiem i mówi: To jest Twój lud, do którego Ty mnie posłałeś; dlatego potrzebuję Twojej miłości i Twojego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość”.

Na zakończenie kaznodzieja zachęcił obecnych, by rozpoczynające się duchowe ćwiczenia były czasem odnawiania myślenia w duchu Mojżesza.

Rekolekcje potrwają do środy, a ich myślą przewodnią jest próba odpowiedzi na pytanie, które zmartwychwstały Jezus zadał Piotrowi: „czy ty Mnie kochasz”. To pytanie, jak zauważył ks. Bajorski, jest „fundamentalne dla każdego chrześcijanina, szczególnie księdza, oraz wyznacza horyzont relacji z Panem Bogiem”. W skupieniu uczestniczy ponad pięćdziesięciu prezbiterów diecezji włocławskiej.