Włocławek: Rozpoczęcie III edycji kursu dla ceremoniarzy

12 października 2024 r., Tekst: Ewelina Fuminkowska

Włocławek: Rozpoczęcie III edycji kursu dla ceremoniarzy

- Tam gdzie są ceremoniarze to liturgia jest przygotowana, dopracowana. Wasze przygotowanie, które rzewnie rozpoczęli jest ważne, potrzeba pewnej wiedzy, ale i przygotowania duchowego - powiedział biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas kursu dla ceremoniarzy diecezjalnych.

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Włocławskiej ponownie organizuje kursy dla ministrantów, które mają na celu rozwijanie ich umiejętności i przygotowanie do pełnienia kluczowych ról podczas zgromadzeń liturgicznych. W bieżącym roku duszpasterskim młodzież ma możliwość uczestniczenia w kursach ceremoniarza oraz lektora. To wyjątkowa okazja dla młodych ludzi do pogłębienia swojej wiedzy liturgicznej oraz duchowego rozwoju, co przyczynia się do wzbogacenia życia parafialnego.

Dla uczniów szkół średnich Duszpasterstwo przygotowało wyjątkowy kurs ceremoniarza, który odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Jest to inicjatywa mająca na celu przygotowanie ministrantów do pełnienia roli ceremoniarza podczas liturgii. W tym roku na kurs zapisało się 41 uczestników, co świadczy o dużym zainteresowaniu młodzieży tym rodzajem formacji.

Kurs ceremoniarza to nie tylko nauka teoretyczna, ale także praktyczne przygotowanie do pełnienia obowiązków podczas liturgii. Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat organizacji i prowadzenia ceremonii, co jest niezwykle ważne w kontekście sprawnego przebiegu liturgii.

-Dzięki kursowi mamy okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale także nawiązywać nowe znajomości i wymieniać doświadczenia z rówieśnikami z innych parafii. To także doskonała okazja do pogłębiania swojej wiary i zaangażowania w życie wspólnoty - uważa Norbert, ministrant z Aleksandrowa Kujawskiego.

Równolegle z kursem ceremoniarza, Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza organizuje kurs lektorski, który odbywa się w pięciu parafiach: we Włocławku, Lipnie, Koninie, Turku, Izbicy Kujawskiej oraz Zduńskiej Woli. Kurs ten jest skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej.

Kurs lektorski cieszy się dużym zainteresowaniem, aż 56 ministrantów z całej diecezji zdecydowało się wziąć w nim udział. Dzięki temu młodzi ludzie mają możliwość nauki poprawnego czytania Słowa Bożego oraz rozwijania umiejętności związanych z posługą lektora.

W trakcie kursu uczestnicy nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną, ale także mają okazję do praktycznego ćwiczenia swoich umiejętności. To istotna część formacji, która przygotowuje ich do aktywnego udziału w życiu liturgicznym parafii.

- Kursy te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży zgłoszeni kandydaci są zainteresowani zagadnieniami liturgicznymi i wytrwale pogłębiając swoją wiedzę w tym zakresie, aby móc spełnić w przyszłości funkcje lektora oraz ceremoniarza - podkreśla ks. Zbigniew, Diecezjalny Koordynator ds. Liturgii.

Dzięki kompleksowemu podejściu do nauki i formacji, kursy na ceremoniarza i lektora stanowią doskonałą okazję dla młodzieży do rozwoju swoich umiejętności liturgicznych i duchowych, przygotowując ich do pełnienia istotnych ról w życiu parafialnym.Dzięki takim działaniom, duszpasterstwo przyczynia się do kształtowania świadomych i zaangażowanych młodych katolików, którzy są gotowi do pełnienia ważnych ról w swoich parafiach. Kursy te stanowią nieocenioną wartość dla całej wspólnoty diecezjalnej.