Włocławek: Popiełuszkowe Triduum na Zazamczu


15 października 2024 r., Tekst: ks. Janusz Bartczak, fotografie: Kacper Włodarczyk i Aleksandra Świtalska

Włocławek: Popiełuszkowe Triduum na Zazamczu

W dniach 11-13 października w Sanktuarium św. Józefa na włocławskim Zazamczu odbyło się triduum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, którego celem było przybliżenie postaci Męczennika, złożenie jego relikwii w świątyni i bezpośrednie przygotowanie do centralnych obchodów 40-tej rocznicy jego męczeńskiej śmierci. 
 
W piątkowy wieczór (11 października) zgromadzeni mogli wysłuchać koncertu "Dobro nieskończone" w wykonaniu Tomasza Kamińskiego z Zespołem. Utwory muzyczne przeplatane były fragmentami nauczania bł. ks. Jerzego, które odczytywał znany dziennikarz Krzysztof Ziemiec. Wśród parafian, mieszkańców Włocławka i regionu byli obecni m.in: ks. bp Wiesław Mering, Aneta Jędrzejewska - wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Dariusz Szczepański - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku oraz dyrektorzy miejscowych szkół. Partnerem głównym koncertu było Województwo Kujawsko-Pomorskie, z którego budżetu dofinansowano wydarzenie.
 
Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego odbyło się w sobotę 12 października podczas Eucharystii, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, z udziałem biskupów seniorów Wiesława Meringa i Stanisława Gębickiego oraz kapłanów biskupiego miasta. W homilii bp Wiesław Mering wskazał na niezwykłą postawę matki ks. Jerzego - Marianny Popiełuszko, której silna wiara w Boga dawała siły najpierw do wychowania dzieci, a następnie do mężnego znoszenia bólu po śmierci syna-kapłana i do modlitwy o nawrócenia jego oprawców. Kaznodzieja wskazał na mechanizmy polityczne, które chciały wówczas osłabić i podporządkować sobie ducha narodu polskiego, a które mimo upływu lat nadal próbują osiągnąć swój cel. Uroczystość zakończyła się przeniesieniem relikwii do bocznego ołtarza, zawierającego portret bł. ks. Jerzego wykonany w mozaice. Przed wizerunkiem i relikwiami Kapłana wyłożona została księga zawierzenia; w intencjach w niej wpisywanych odmawiana będzie litania do bł. ks. Jerzego Popiełuszki po mszy wieczornej czternastego dnia każdego miesiąca.
 
 
Podczas niedzielnych mszy świętych (13 października) wierni mogli wysłuchać kazań ks. prał. Antoniego Ponińskiego - świadka procesu morderstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przybliżenie przez kaznodzieję mało znanych szczegółów z życia Męczennika odsłoniło przed słuchaczami wizerunek kapłana pełnego mocy i spokoju, bezkompromisowości i miłosierdzia, którego wzór i wstawiennictwo są także na nasze czasy, są ponadczasowe.