Włocławek: nabożeństwo w intencji powołań we włocławskim WSD

25 kwietnia 2024 r., teskt: al. Janusz Przychodny; foto. al. Wiktor Stawieraj

Włocławek: nabożeństwo w intencji powołań we włocławskim WSD

W tygodniu modlitw o powołania w seminaryjnym kościele św. Witalisa we Włocławku sprawowane było 24 kwietnia nabożeństwo w intencji powołań, w którym, na zaproszenie ks. Remigiusza Zacharka, ojca duchownego alumnów, uczestniczyła młodzież ze wspólnot charyzmatycznych działających na terenie miasta, ministranci oraz uczniowie włocławskich liceów ze swoimi katechetami, a także młodzi z Uniejowa i Turku.

Nabożeństwo rozpoczęło się proklamacją słowa Bożego. Zgromadzeni wysłuchali fragmentu Ewangelii według św. Łukasza opisującego powołanie uczniów. Następnie, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, uczestnicy wysłuchali historii s. Katarzyny ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny oraz ks. Sławomira z diecezji katowickiej. W świadectwach obecni usłyszeli o momentach, które pozwoliły właściwie rozeznać powołanie do życia zakonnego i kapłańskiego.

Później zgromadzeni modlili się za wstawiennictwem patrona włocławskiego seminarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, absolwenta uczelni, modlitwą odmawianą codziennie przez alumnów. Nabożeństwo ze śpiewami z Taize zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Atmosfera panująca w kościele seminaryjnym i śpiew powodował, że nowej, innej mocy nabierały słowa przed chwilą odczytanej Ewangelii: „Lecz Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim” (Łk 5,10-11). Bo z Bogiem się nie dyskutuje. Trzeba Mu zawsze zdecydowanie odpowiedzieć.

A może to także do Was są skierowane słowa Jezusa, który na pytanie uczniów: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz” odpowiedział: „Chodźcie, a zobaczycie” (J. 1,38-39). Jeżeli rzeczywiście Pan wzywa, to pomoże pokonać wszystkie trudności i rozeznać swoje powołanie.