Włocławek: koncert ku czci Prymasa Tysiąclecia

1 sierpnia 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Włocławek: koncert ku czci Prymasa Tysiąclecia

- Kard. Stefan Wyszyński umieścił w swoim herbie biskupim wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Jednak Maryja nie była tylko ozdobą na pieczęci, ale programem życia i posługi Prymasa Tysiąclecia - mówił ks. prał. Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej we Włocławku, witając przybyłych na koncert poświęcony słudze Bożemu kard. Wyszyńskiemu.

Koncert zatytułowany „Kardynał Stefan Wyszyński. Wszystko postawiłem na Maryję” miał miejsce we włocławskiej katedrze, w niedzielny wieczór, 1 sierpnia.

Utwory muzyczne (wśród których nie zabrakło m.in.: Ave Maria Schuberta) wykonywane przez solistów: Magdalenę Grzechnik i Grzegorza Wilka, przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego pod kierownictwem Łukasza Łodygowskiego w klimat refleksji i zadumy. A komentarze ks. Krygiera przybliżały różne momety życia Przymasa Tsiąclecia.

Czas i miejsce wydarzenia nie były przypadkowe. 3 sierpnia przypada 120. rocznica urodzin oraz 97. rocznica święceń kapłańskich, które diakon Stefan Wyszyński przyjął w kaplicy Matki Bożej Śnieżnej, należącej do bazyliki katedralnej we Włocławku.

Koncert, który patronatem honorowym objął ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski, wpisał się także w przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która będzie miała miejsce w Warszawie, 12 września br.