Włocławek: dzień skupienia dla prezbiterów przed Wielkim Postem


1 marca 2022 r., tekst i foto: ks. AT

Włocławek: dzień skupienia dla prezbiterów przed Wielkim Postem

„Wchodząc w czas Wielkiego Postu trzeba pomyśleć o sobie, w kontekście własnego zbawienia”, mówił biskup Krzysztof Wętkowski na zakończenie dnia skupienia dla prezbiterów rejonu włocławskiego. Tradycyjne spotkanie miało miejsce w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, 1 marca, w przededniu Środy Popielcowej.
 
Wydarzenie rozpoczęła wspólna modlitwa brewiarzowa, której przewodniczył ks. prał. dr Tomasz Michalski, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów.
 
Następnie zgromadzeni wysłuchali konferencji ascetycznej, wygłoszonej przez o. Stanisława Jarosza OSPPE, przeora brdowskiej wspólnoty paulińskiej oraz proboszcza tamtejszej parafii.  Ukazał on rolę i sens krzyża w życiu człowieka, zaznaczając, że „wiara rodzi się ze słuchania, a moc do życia z patrzenia na krzyż”. Podkreślił również, że krzyż jest antidotum i tamą na zło dlatego powinien znajdować się wszędzie tam, gdzie jest grzech. „Jeżeli nie będziesz patrzył na krzyż, powiesz demonom: amen”, przekonywał paulin, wskazując na egoizm jako podstawową wadę człowieka.
 
Mówiąc o krzyżu jako ratunku dla grzeszników, przytoczył przykład ratownika, który naraża swoje życie, aby śpieszyć z pomocą drugiemu człowiekowi. Zakonnik ukazał analogię poświęcenia i ofiary Jezusa. „Jeśli Bóg w swoim miłosierdziu dla ratowania grzesznika nie zawahał się przed męką i śmiercią Jezusa Chrystusa, to znaczy, że grzesznikom coś naprawdę grozi”, mówił o. Jarosz.
 
Ukazując zaś krzyż jako znak miłosierdzia, podkreślił, że każdy człowiek jest „grzesznikiem recydywistą”, jednak wyznając swoje grzechy w sakramencie pokuty, otrzymuje przebaczenie. „Na tej podstawie, że Jezus kaucję zapłacił, na tej podstawie, że się sam oskarżyłeś, Bóg ciebie nie oskarży. Nigdy nie wypomni tego grzechu. Wyznając swoje grzechy, sam dokonujesz sądu; bo sąd dokonuje się teraz”, przekonywał ojciec. W tym kontekście podkreślił potrzebę przebaczenia zarówno innym, jak i samemu siebie.
 
Przypominając, że krzyż jest wpisany w życie człowieka, pytał retorycznie obecnych: „Co jest twoim krzyżem?” i dodał: „Jeśli nie masz krzyża, to w czym jesteś podobny do Ukrzyżowanego?”.
 
Na zakończenie podzielił się świadectwem posługi podczas Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu. Podkreślił, że Maryja przybywa do parafii jako Matka do swoich dzieci. Zachęcił jedocześnie, aby tak przygotować się i przeżyć to wydarzenie w diecezji włocławskiej.
 
Kolejnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu.
 
Podsumowania rekolekcyjnego skupienia dokonał biskup diecezjalny, który wskazał na dwie płaszczyzny Wielkiego Postu: duszpasterską (spowiedzi, rekolekcje, nabożeństwa pasyjne) oraz osobistą (potrzebę zwrócenia uwagi na siebie i swoje zbawienie). Zachęcił również do włączenia się w akcje pomocy dla Ukrainy, dziękując za przyjęcie uchodźców w diecezji włocławskiej. Uczulił jednocześnie, by wszelkie inicjatywy były podejmowane z instytucjami koordynującymi pomoc: Caritas Diecezjalną i Wojewodą.
 
Biskup włocławski poinformował o datach i wydarzeniach do których przygotowuje się Kościół włocławski: Jubileusz 900-lecia istnienia diecezji oraz Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, które rozpocznie się w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli 22 kwietnia 2023 r., a zakończy 16 marca 2024 r. we włocławskiej katedrze. Poinformował również o poprzedzającej nawiedzenie Nowennie, która rozpocznie się w pierwszą niedzielę sierpnia 2022 r. oraz diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę, która będzie miała miejsce 22 października br. 
 
Podobne spotkania miały miejsce 28 lutego w Zduńskiej Woli (dla rejonu sieradzkiego) i Koninie (rejon koniński).