Włocławek: Działania na rzecz Papieskich Dzieł Misyjnych
30 września 2024 r., Tekst: ks. Sebastian TomczakW Warszawie, w „Dobrym Miejscu”, w dniach od 10-11 września 2024 roku odbyło się jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych. W tym spotkaniu brał udział dyrektor PDM diecezji włocławskiej i delegat biskupa włocławskiego ds. misji, ks. Sebastian Tomczak. Pierwszym punktem wprowadzenia w zagadnienia misyjne był spektakl „Serce bez granic. Rzecz o kardynale Adamie Kozłowieckim” w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Oprócz przedstawicieli środowisk misyjnych widzami byli także uczniowie trzech szkół katolickich z Polski, wśród nich na zaproszenie dyrektora krajowego PDM ks. Macieja Będzińskiego, byli uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza z Włocławka. Po spektaklu modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia zawierzono Ojca Świętego Franciszka, Papieskie Dzieła Misyjne, misjonarki i misjonarzy oraz wszystkich zaangażowanych w dzieło misyjne Kościoła Bożej Opatrzności.
Obrady rozpoczął krajowy dyrektor PDM, ks. Maciej Będziński, który serdecznie powitał wszystkich zebranych na jesiennej sesji PDM i nakreślił program całego spotkania zachęcając do wymiany doświadczeń oraz pomysłów w celu zaplanowania animacji i współpracy misyjnej na kolejny rok duszpasterski. Jako pierwszy głos zabrał biskup Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który przybliżył zebranym treść orędzia papieża Franciszka na tegoroczną Niedzielę Misyjną.
Następnie swoje sprawozdania zaprezentowali przedstawiciele poszczególnych agend Komisji Episkopatu Polski ds. misji (Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska, Dzieło Pomocy „Ad Gentes”), którzy obszernie omówili prowadzone przez nich dzieła oraz formy ich finansowania. Przedstawiciele księży diecezjalnych oraz ojców i sióstr zakonnych prezentowali swoje sposoby i pomysły wykorzystywane w animacji misyjnej.
Kulminacyjnym punktem pierwszego dnia zebrania PDM było nawiedzenie Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, Msza Święta pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza oraz Apel Jasnogórski przy grobie błogosławionego ks. Jerzego.
Kolejny dzień obrad PDM rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W homilii podkreślił, że działalność misyjna powinna opierać się na głoszeniu błogosławieństw, mających moc zmienić mentalność człowieka przez miłość Jezusa. Dodał również, że w działalności misyjnej nie chodzi o udzielanie pomocy socjalnej, lecz zanurzenie w Ewangelii. „Ważne jest, żebyśmy się kierowali współczuciem, a nie osądem ludzi, którzy pobłądzili w swoim życiu”.
Po śniadaniu uczestnicy wysłuchali świadectwa o. Luki Bovio IMC, sekretarza krajowego PUM, o pomocy Ukrainie dotkniętej wojną oraz o tworzonych przez tamtejszą wspólnotę Kościoła struktur Papieskich Dzieł Misyjnych. Jak co roku sekretarze krajowi poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych podsumowali mijający rok i przedstawili program działalności na kolejny. Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci s. Monika Juszka RMI zaprezentowała materiały do animacji misyjnej wśród dzieci przygotowane przez sekretariat krajowy PDMD. Siostra Monika wyróżniła na forum diecezję włocławską, w której dzieci z ognisk misyjnych aktywnie angażują się w przygotowanie tygodnia misyjnego (np. dzieci z ZSK im. ks. Jana Długosza ubrane w kolory misyjne itp.) oraz wiele grup z całej diecezji jest zaangażowanych w realizację programu kolędników misyjnych. Zaprosiła również do współpracy oraz zachęciła do śledzenia tego, co dzieje się w PDMD, za pośrednictwem mediów społecznościowych. Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła ks. Jarosław Tomaszewski podkreślił nowe wyzwania animacyjno-misyjne, m.in. obchody dwusetnej rocznicy powstania Żywego Różańca założonego przez bł. Paulinę Jaricot. Jubileusz będzie miał miejsce w roku 2026. Inne wyzwanie, na które zwrócił uwagę, to wprowadzenie stałej formacji dla misyjnych wolontariuszy. Ten pomysł został już zapoczątkowany w diecezji włocławskiej, z której po raz pierwszy została wysłana grupa wolontariuszy do Kenii. Na koniec zachęcił do świętowania Niedzieli Misyjnej oraz do udziału w kolejnej edycji Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Z kolei o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, przedstawił pracę animacyjną prowadzoną w seminariach diecezjalnych i zakonnych oraz prosił dyrektorów diecezjalnych o zachęcanie kapłanów do włączania się w działalność PUM. Zaprosił także do uczestnictwa w tegorocznym sympozjum i nocnym czuwaniu, które pod hasłem „Misje niosą nadzieję” odbędą się na Jasnej Górze w dniach 30 listopada i 1 grudnia 2024 r.
W ostatniej części zebrania uczestnicy, podzieleni na grupy, dyskutowali nad tematami: „Sposoby świętowania tegorocznej Niedzieli Misyjnej, której hasło brzmi: «Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę»”, „Jakie są oczekiwania wobec Papieskich Dzieł Misyjnych” oraz „Jakie zagadnienia powinny zostać poruszone na zebraniu jesiennym w 2025 roku”. Podsumowując, dyrektor krajowy PDM zaproponował, żeby kolejne jesienne zebranie miało charakter warsztatowy.
Owoce jesiennego spotkania PDM zostały przeniesione na grunt naszej diecezji. Pod koniec września odbył się zjazd asystentów i referentów misyjnych. Spotkaniu przewodniczył dyrektor PDM diecezji włocławskiej, ks. Sebastian Tomczak, który zaprosił osoby odpowiedzialne za dzieło misyjne diecezji do gmachu Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Ksiądz dyrektor podzielił się z uczestnikami wiadomościami z jesiennej sesji PDM, a także przedstawił plan pracy referatu misyjnego na najbliższy rok. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad efektami swojej pracy w minionym roku, a na koniec spotkania otoczyli modlitwą Ojca Świętego Franciszka, Papieskie Dzieła Misyjne, misjonarki i misjonarzy (szczególnie pochodzących z naszej diecezji), a także dzieła misyjne diecezji włocławskiej.