Włocławek: Biskup włocławski ustanowił nowych akolitów i lektorów


1 grudnia 2024 r., Tekst: al. Janusz Przychodny, zdjęcia: al. Wiktor Stawieraj

Włocławek: Biskup włocławski ustanowił nowych akolitów i lektorów

W pierwszą niedzielę Adwentu, 1 grudnia br., w bazylice katedralnej we Włocławku podczas Mszy św. z udzieleniem posług biskup włocławski Krzysztof Wętkowski ustanowił nowych akolitów i lektorów. 
 
Akolita jest ustanowiony po to, aby usługiwał przy ołtarzu oraz pomagał kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne oraz w razie potrzeby rozdawać wiernym Komunię Świętą, której jest szafarzem nadzwyczajnym. W posługiwaniu przy ołtarzu akolita ma właściwe mu funkcje, które on sam winien pełnić. (OWMR 98). Nowymi akolitami zostali klerycy IV roku: al. Paweł Roszak z parafii św. Wojciecha w Koninie i al. Mateusz Staciwa z parafii Miłosierdzia Bożego w Koninie.
 
Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami. W celebracji eucharystycznej lektor ma właściwą mu funkcję, którą on sam winien pełnić (OWMR 99). Nowymi lektorami zostali klerycy III roku: al. Krystian Augustyniak z parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodawie, al. Adam Kałużny z parafii Wniebowzięcia NMP w Górze, al. Mateusz Perczyński z parafii św. Idziego w Choceniu i al. Janusz Przychodny z parafii Świętej Trójcy w Działyniu.
 
W homilii biskup włocławski podkreślał, że to Chrystus przez Słowo Boże i sakramenty wprowadza ład w życie człowieka: „Ci młodzi ludzie, którzy za chwilę przyjmą posługę lektora i akolity, są tymi, którzy w pierwszej kolejności powinni w swoje życie wprowadzać taki właśnie ład Boży poprzez Słowo Boże, które będą czytać, rozważać i studiować, a następnie głosić innym i przez Eucharystię, w której będą uczestniczyć coraz pełniej, angażując przede wszystkim swoje myśli i swoje serce w przeżywaniu obecności Pana”. Zwrócił również uwagę, że „Pan do nas mówi „czuwajcie i módlcie się w każdym czasie”, a więc nie tylko wtedy, kiedy mamy chęć, kiedy mamy pragnienie, kiedy mamy takie nastawienie, takie emocje, ale w każdym czasie, a więc systematycznie. Czuwajcie i módlcie się zawsze”.
 
Po homilii nastąpił właściwy obrzęd udzielenia posług, podczas którego nowo ustanowieni lektorzy otrzymali Pismo Święte, którego treść nie tylko winni głosić, ale przede wszystkim nim żyć, natomiast akolici otrzymali patenę z chlebem i kielich z winem przeznaczonymi do konsekracji.