Włocławek-Michelin: spotkanie członków Unii Apostolskiej Kleru


1 października 2023 r., teskt i foto: ks. ŁK

Włocławek-Michelin: spotkanie członków Unii Apostolskiej Kleru

W sobotę 30 września br., w Domu Księży Seniorów im. Dobrego Pasterza we Włocławku, odbyło się spotkanie członków Unii Apostolskiej Kleru. W programie spotkania znalazły się: modlitwa przedpołudniowa, modlitwa za zmarłych księży diecezji, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wykład pt. „Maryja w życiu duchowym kapłana”.
 
Sobotnie spotkanie poprowadził ks. Tomasz Rusiecki, kapłan diecezji kieleckiej, wykładowca teologii duchowości w WSD w Kielcach, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, diecezjalny ojciec duchowny, dyrektor Unii Apostolskiej Kleru.
 
W swoim wygłosie prelegent podkreślił, że sakramenty są źródłem, którym płynie Boża łaska. „Nurty Bożego życia wypływają ze źródeł sakramentalnych, ale czy ja się nad nimi osiedliłem?” – pytał profesor z Kielc. Wykładowca przytoczył słowa Benedykta XVI, przypominając: „Tak wiele osób żyje na pustyni. Pustynia posiada wiele form. Istnieje pustynia nędzy, pustynia głodu i pragnienia, pustynia porzucenia, samotności i zniszczonej miłości. Istnieje pustynia ciemności Boga, wypalenia duszy, gdzie zanika świadomość godności i drogi człowieka. Ponieważ tak rozległe stały się pustynie wewnętrzne, na świecie mnożą się zewnętrzne pustynie”. Wobec wielkiego ryzyka  wegetacji na pustyni, zauważył: „Jakość naszego życia zależy od tego, nad czym budujemy nasze życie: nad ożywiającymi Bożymi nurtami czy nad ściekami. Warto się temu przyjrzeć”.
 
Rozpoczynając wykład, ks. Rusiecki uwypuklił potrzebę autentycznej duchowości maryjnej w posłudze i życiu kapłana. „Jak Jan pod krzyżem, tak każdy prezbiter otrzymuje Maryję za Matkę” – mówił. Odwołując się do nauczania Magisterium, prelegent wskazał na Maryję, jako Nauczycielkę słuchania Słowa Boga: „Nie było to słuchanie «z przymusu», słuchanie będące trudnym obowiązkiem – było to słuchanie pełne radości, ze świadomością, że jest to łaska, wyróżnjenie, przywilej, iż można słuchać przemawiającego Boga”. „Dziewica słuchająca” jest dla prezbiterów wzorem otwartości na działanie Ducha Świętego.
 
Sobotnie spotkanie istów, zakończył ks. Lech Król, diecezjalny dyrektor UAK. Ks. Król zaakcentował potrzebę budowania wspólnoty prezbiterów w życiu parafii, dekanatu, diecezji.  
 
UAK została założona przez francuskiego księdza Wiktora Emmanuela Lebeurier’a w 1862 roku. Jej celem jest gromadzenie duchownych oraz udzielanie pomocy duchowej kapłanom diecezjalnym w dążeniu do osobistej świętości. Ksiądz Lebeurier budowanie wspólnoty kapłanów i dążenie do osobistej świętości oparł na kulcie Najświętszego Serca Jezusowego. Charyzmat UAK zawarty jest w sformułowaniu: Omnia pro Sacratissimo Corde Jesu per Immaculatam Mariam.