Wigilia Paschalna w katedrze włocławskiej

16 kwietnia 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz/al. MM

Wigilia Paschalna w katedrze włocławskiej

– My dzisiaj nie idziemy do grobu, jak ewangeliczne niewiasty, ale wychodzimy z grobu i idziemy do światła, ku życiu. I jak przekazywaliśmy sobie światło zapalone od paschału, tak trzeba przekazywać sobie wiarę – powiedział biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Liturgii Wigilii Paschalnej we włocławskiej katedrze, 16 kwietnia.

Uroczysta celebracja rozpoczęła się o godz. 21.00 liturgią światła; następnie wierni wysłuchali fragmentów Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, wyznaczonych przez Kościół na ten dzień, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a liturgia eucharystyczna zakończyła się procesją rezurekcyjną.

W homilii biskup włocławski, zwracając uwagę na bogactwo symboli obecnych w liturgii Wigilii Paschalnej, zatrzymał się przy znaczeniu światła. Przypominając, że paschał symbolizuje Chrystusa, „światłość świata”, zastanawiał się co to znaczy iść za Jezusem? Rozważając ewangeliczną scenę rozmowy kobiet z „mężczyznami w lśniących szatach” przy pustym grobie Zbawiciela, homilista zauważył, że niewiasty „przypomniały sobie”, że Jezus to wszystko zapowiedział. W tym kontekście ksiądz biskup stwierdził, że iść za Jezusem, to przede wszystkim słuchać uważnie Jego nauki. Przestrzegał jednocześnie, aby nie porównywać słowa Boga ze słowem człowieka, które bywa ulotnie i zawodne. – To, co mówi Bóg jest prawdą i Jego słowo zawsze się wypełnia – mówił.

W dalszej części pasterz diecezji nawiązał do sakramentu chrztu, który jest przejściem ze śmierci do życia, z ciemności do światła wiary. – Przyjąć i uwierzyć Bożemu słowu staje się możliwe wtedy, gdy człowiek ma wiarę – tłumaczył bp Wętkowski.

Na zakończenie biskup diecezjalny zachęcał do modlitwy o rozwój i umocnienie własnej wiary oraz umiejętność przyjęcia słowa z którym Bóg przychodzi każdego dnia w Piśmie św. i Eucharystii.