VII Orszak Trzech Króli w Malanowie

7 stycznia 2022 r.

VII Orszak Trzech Króli w Malanowie

To już kolejny Orszak Trzech Króli, który odbywał się w pandemicznych ograniczeniach.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Płaszczyka.

W dialogowanej homilii ks. Marcin Zaworski, nawiązując do słów abp. Marka Jędraszewskiego, że współcześni ludzie to pokolenie z pochylonymi głowami wyjaśnił, że mając pochylone głowy  do ziemi, do smartfonów i tabletów, do swoich przyziemnych spraw, to czy będzie możliwe dostrzeżenie na niebie światła betlejemskiej gwiazdy.

Następnie zastanawiał się wraz z dziećmi, jak mogliby wyglądać współcześni trzej królowie: z komórkami w dłoni, nieustanie śledzący media społecznościowe, nie zainteresowani niczym innym. Homilista zachęcał, by odłożyć media społecznościowe, chociaż na tę chwilę, aby ucieszyć się drugą osobą, a przede wszystkim Bogiem.

Pod koniec homilii pojawili się w świątyni mędrcy, o których mówiła Ewangelia, podążający za betlejemską gwiazdą, którzy oddali pokłon nowo narodzonemu Zbawicielowi świata i ofiarowali dary: złoto, kadzidło i mirrę. Królowie zasiedli na honorowych miejscach, a ks. Marcin, przywołując osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, służył zebranym okolicznościowe życzenia.

Przed błogosławieństwem okolicznościowe słowo do zebranych skierowali: Wójt Gminy Malanów oraz Przewodniczący Rady Gminy. Następnie ks. prał. Stanisław Płaszczyk poświęcił kredę dla oznaczenia drzwi mieszkań na znak przyjęcia objawionego Mesjasza. Wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku orszak będzie się już mógł odbyć w tradycyjnej formie.

Na podstawie informacji przesłanej przez ks. Marcina Zaworskiego