Uczniowie klas VIII pielgrzymowali do Lichenia

24 września 2021 r., Biuro Prasowe Lichenia

Uczniowie klas VIII pielgrzymowali do Lichenia

Ponad trzy tysiące młodych ludzi, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, modliło się 24 września w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej podczas pielgrzymki VIII klas szkół podstawowych z terenu diecezji włocławskiej. Tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

O godz. 11.00 w licheńskiej bazylice rozpoczęła się ewangelizacja, którą wspólnie poprowadzili: ks. Michał Krygier oraz ks. Piotr Stanny. Kapłanom akompaniował zespół muzyczny „Jordan” ze Zduńskiej Woli. Następnie konferencję do młodych ludzi wygłosił o. Maciej Ziębiec CSsR. W trakcie wystąpienia mówił o swoim osobistym doświadczeniu spotkania Pana Jezusa. – Cokolwiek by się nie wydarzyło w twoim życiu, pamiętaj, że Bóg cię kocha – mówił. Wskazał także na pięć najważniejszych słów w życiu każdego człowieka: „Bóg jest miłością. Kocha ciebie”.

– Jeśli żyjesz w grzechu, to nie potrafisz prawdziwie powiedzieć kocham cię. Wówczas miłości nie widzimy, ani nie potrafimy o niej mówić. Człowiek, który jest w grzechu, żyje w samotności. Boi się z kimś o tym porozmawiać, a nawet boi się iść do spowiedzi. Gdy żyjemy w grzechu, przychodzi Jezus i zaczyna pokazywać nam świat z perspektywy miłości. Czasami jest ciężko, ale On może wszystko. Cały czas będzie nas kochał – mówił redemptorysta.

Zachęcał młodych ludzi, aby odważyli się i poszli do sakramentu spowiedzi, by nie bali się, gdyż idą spotkać się z Jezusem, a nie z księdzem. – Żadna choroba nie jest tak ciężka, jak grzech – podkreślał.

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej. Na początku Eucharystii zgromadzonych w licheńskiej świątyni powitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, zauważając m.in.: – przybywacie do tego świętego miejsca, aby powierzyć siebie Matce Bożej Licheńskiej.

Przytoczył słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w dniu koronacji Cudownego Obrazu powiedział, iż Mata Boża Licheńska jest patronką młodzieży polskiej. – Jego słowa spełniają się zwłaszcza dziś, gdy nasza bazylika jest wypełniona młodymi ludźmi. Jesteśmy zgormadzeni z Maryją, aby spotkać Chrystusa w sakramencie Eucharystii – powiedział ks. Kumala witając młodych ludzi w Licheniu. Przedstawił ich też księdzu biskupowi: – Księże Biskupie, oto przed tobą młoda twarz Kościoła włocławskiego.

Msze św. koncelebrowało ponad 60 duszpasterzy, którzy na licheńską pielgrzymkę przybyli wraz ze swoimi podopiecznymi. Byli wśród nich m.in. ks. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku i ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W homilii o. Ziębiec mówił, iż często nasza wiara jest jak wyschnięta kość, przez co nie ma w nas życia, a co za tym idzie – nie ma w nas Jezusa. Nawiązał do odczytanej  Ewangelii wg św. Łukasza o Zacheuszu, który chcąc zobaczyć Jezusa, wspiął się na drzewo sykomory.

W trakcie Mszy św. młodzież tradycyjnie otrzymała dziesiątki różańca, które poświęcił ordynariusz włocławski.

Na zakończenie liturgii ksiądz biskup zachęcał młodych ludzi do podjęcia dwóch postanowień: po pierwsze: aby dbali nie tylko o ciało, ale także i o ducha. Życzył, aby radość i doświadczenie wspólnoty i Boga zanieśli do swoich parafii; po drugie: aby pamiętali, że podjęcie ważnych życiowych decyzji poprzedzić modlitwą o światło Ducha Świętego, gdyż ich wybory będą decydować o ich przyszłości.

Na koniec przedstawiciele młodzieży odczytali akt zawierzenia ósmoklasistów diecezji włocławskiej Matce Bożej Licheńskiej.

Oprawę muzyczną liturgii przygotował zespół Jordan ze Zduńskiej Woli. W trakcie Mszy św. aktywny udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych z Warty, Kłodawy, Kowala oraz diecezjalna asysta ministrantów.