Tuliszków: Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej


9 października 2024 r., Tekst: ks. Piotr Czajkowski

Tuliszków: Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Parafia św. Wita w Tuliszkowie przeżywała odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystej sumie przewodniczył biskup senior Stanisław Gębicki. Wprowadził on do świątyni relikwie błogosławionego Bogumiła oraz poświęcił freski św. Rity i św. Andrzeja Boboli.
 
Październik to tradycyjnie miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Rozważanie poszczególnych tajemnic pozwala zagłębić się zbawcze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Otwiera je scena Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, której opis zawiera fragment Ewangelii przewidzianej w liturgicznym kalendarzu dla uroczystości Matki Bożej Różańcowej.
 
Odwołując się do tego czytania biskup senior podkreślił zawierzenie Maryi Bogu, nie tylko stawiając ją za wzór zaufania Opatrzności, ale też zwracając uwagę na skuteczność wstawiennictwa Niepokalanej. Wyrazem ufności w tę opiekę Matki Bożej jest nie tylko sama modlitwa różańcowa, ale też popularność pielgrzymek do maryjnych sanktuariów. Biskup Stanisław Gębicki przypomniał tu sierpniową wizytę grupy włocławskich pielgrzymów w Lourdes, wśród których byli również parafianie z Tuliszkowa.
 
Cudowne uzdrowienia, z których słynie Lourdes, pokazują jak owocne jest oddanie się pod opiekę Matki Bożej. Potrafią one przekonać osoby sceptycznie czy wręcz wrogo nastawione do Boga i Kościoła. Biskup senior wskazał tu przykład Emila Zoli, słynnego pisarza, ale też mistrza loży masońskiej. Wybrał się on do Lourdes, aby zebrać materiały do krytycznych i prześmiewczych publikacji. Był świadkiem uzdrowienia dwóch kobiet, ale wbrew temu, co zobaczył na własne oczy, nie zmienił swego podejścia. Napisał paszkwil. Ostatecznie jednak się nawrócił. Gdy złamał nogę, lekarze nie byli w stanie mu pomóc. Groziła mu amputacja. Wówczas przypomniał sobie o uzdrowieniach za przyczyną Matki Bożej. Oddał się pod Jej opieką i sam został uleczony. Nawrócenie popularnego pisarza, który przez lata szydził z wiary i Boga oraz walczył z Kościołem, było pod koniec XIX wieku głośnym wydarzeniem.
 
Kościół w Tuliszkowie posiada relikwie wielu świętych, których życie było przykładem wiary i głębokiej relacji z Bogiem. Podczas odpustowej sumy biskup Stanisław Gębicki wprowadził do kościoła relikwie błogosławionego Bogumiła. Był on jedną z najwybitniejszych postaci średniowiecznej Polski czasów rozbicia dzielnicowego. Na dworze arcybiskupim w Uniejowie przygotowywał się do kapłaństwa. Uczył się też w Gnieźnie i we Francji, gdzie spotkał św. Bernarda z Clairvaux. W 1167 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim. Po trzech latach zrezygnował z tej godności i osiadł w Dobrowie, gdzie wiódł żywot pustelnika. Opiekował się ludźmi, lecząc ich i ucząc oraz wypraszając modlitwą łaski i cuda.
 
Biskup senior poświęcił też dwa nowe freski w tuliszkowskim kościele. Przedstawiają one wizerunki dwóch innych świętych, których relikwie od niedawna także są w posiadaniu parafii – świętą Ritę i św. Andrzeja Bobolę.
 
Mszę świętą zakończyła eucharystyczna procesja wokół kościoła. Adorując Najświętszy Sakrament wierni zatrzymywali się przy Stacjach Różańcowych, rozważając tajemnice radosne różańca.