Trwają przygotowania do ingresu nowego biskupa włocławskiego

13 maja 2021 r., ks. AN

Trwają przygotowania do ingresu nowego biskupa włocławskiego

W czwartek 13 maja br., w Kurii Diecezjalnej we Włocławku miało miejsce spotkanie komitetu organizacyjnego uroczystego ingresu do katedry włocławskiej nowo mianowanego, 77. w historii diecezji, biskupa włocławskiego. Ingres ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego odbędzie się 19 czerwca o godz. 11.

Administrator Apostolski diecezji ks. bp Wiesław Mering specjalnym dekretem powołał komitet organizacyjny uroczystości, którego przewodniczącym został kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. Artur Niemira, a wiceprzewodniczącym ks. prał. Lesław Witczak, ekonom diecezji. Na pierwszym spotkaniu komitetu podzielono obowiązki i wyznaczono odpowiedzialnych za poszczególne elementy uroczystości. Omówiono całościowo jej przebieg.

„Zadaniem komitetu jest przygotowanie – zgodnie z życzeniem bp. Wętkowskiego – ingresu skromnego, uwzględniającego aktualnie obowiązujące ograniczenia sanitarne, ale godnego powitania i przyjęcia nowego pasterza w prastarej diecezji włocławskiej, chlubiącej się swoją tradycją” – powiedział ks. Niemira, przewodniczący komitetu.

Jak zaznaczył, „uroczystość ma przede wszystkim charakter liturgiczny, więc główny nurt przygotowań skupi się na przygotowaniu bazyliki katedralnej i przebiegu w niej samej liturgii. Tu będzie można polegać na ogromnym doświadczeniu ceremoniarza katedralnego, a więc księdza profesora Krzysztofa Koneckiego. Ale poza samą liturgią, ważna jest też logistyka, przygotowanie tej części uroczystości, która odbędzie się w seminarium duchownym – wszystko po to, aby Ksiądz Biskup i zaproszeni goście, którzy przybędą na ingres, mogli głęboko przeżyć uroczystość i poczuć się u nas dobrze” – podkreślił przewodniczący komitetu.

Wybrano także formularz Mszy świętej ingresu bp. Wętkowskiego. Z tej racji, że głównym patronem diecezji jest św. Józef, a także ze względu na trwający w Kościele powszechnym Rok św. Józefa, będzie to formularz o św. Józefie, Oblubieńcu Najświętszej Maryi Panny.

Do Włocławka przyjadą księża biskupi i inni zaproszeni goście. Sytuacja pandemiczna może jednak wymusić ograniczenia, co do ilości osób, które wejdą do katedry, dlatego przygotowywana jest lista oficjalnych gości uwzględniająca aktualne wytyczne sanitarne i limity w świątyniach. Rozważana jest także możliwość zorganizowania przestrzeni przed katedrą, dla wszystkich chcących uczestniczyć w liturgii oraz transmisji na kanale Youtube diecezji. Przygotowania tego typu uroczystości muszą uwzględniać także kwestie porządkowe obejmujące przestrzeń domu biskupiego, katedry i seminarium. Przewodniczący komitetu liczy na dobrą współpracę z miastem, w tym z policją i strażą miejską.

„Jest to przede wszystkim wielkie święto diecezji i ważny moment w jej historii, dlatego myślimy o duchownych i wiernych świeckich włocławskiego Kościoła, którzy będą chcieli przeżyć ingres nowego pasterza” – zaznaczył kanclerz kurii.

W kolejnych tygodniach zostaną podane do wiadomości szczegóły ingresu bp. Wętkowskiego.

W skład komitetu organizacyjnego, oprócz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, wchodzą: ks. profesor inf. Krzysztof Konecki, ks. rektor seminarium prał. Jacek Szymański, ks. dyrektor ekonomiczny seminarium kan. Marcin Filas, ks. kustosz katedry prał. Michał Krygier, ks. dziekan prał. Sławomir Deręgowski, ks. dyrektor chóru katedralnego Marcin Ziółkowski i ks. kapelan Mateusz Szurgot.