Spycimierz słynący z tradycji kwietnych dywanów zaprasza na Boże Ciało
1 czerwca 2021 r., ks. Dariusz Ziemniak / ks. ANSpycimierz – niewielka parafia w diecezji włocławskiej słynąca z tradycji ubierania kwietnych dywanów na Boże Ciało, zaprasza do przeżycia tego święta w niezwykłej oprawie. Główna Msza święta, po której trasą ubraną w kwiatowe kobierce przejdzie procesja eucharystyczna, zostanie odprawiona o godz. 17, ale przez cały dzień będzie można przyglądać się układaniu kwietnych dywanów.
Jak co roku w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu w sposób nadzwyczajny odbędą się obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Dla niewielkiej, liczącej zaledwie 650 osób wspólnoty, jest to zawsze dzień szczególny. To tu, w Spycimierzu, od ponad dwustu lat procesja eucharystyczna odbywa się po przepięknych, zachwycających oczy kwiatowych dywanach. Zwyczaj ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. I choć nie ma żadnych pisanych źródeł mogących dostarczyć precyzyjnej informacji o czasie powstania tej tradycji, czy o jej pomysłodawcy, to najstarsi parafianie pamiętają, że tak było od zawsze.
Przygotowania do uroczystości trwają przez cały rok. Jak zauważają spycimierscy parafianie „tworzone przez nas kwiatowe kobierce są nie tylko ozdobą i wizytówką parafii Spycimierz, ale przede wszystkim stanowią wyraz naszej głębokiej wiary w żywą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W miejscu tym wiara splata się z tradycją. Jest to największy fenomen tej spycimierskiej parafii”.
W tworzenie niezwykłych dekoracji na Boże Ciało zaangażowana jest cała społeczność parafii. Młodzi i starsi już kilka dni wcześniej rozpoczynają zbieranie kwiatów, które następnie są przechowywane w odpowiednich warunkach, by można je było wykorzystać. Kwiaty pochodzą z okolicznych łąk i pól, a także z własnych ogrodów i upraw mieszkańców, prowadzonych z myślą o tym wyjątkowym dniu.
W dzień Bożego Ciała, od wczesnych godzin rannych rodziny i mieszkańcy wiosek kreślą na trasie procesji swoje szablony, a następnie wypełniają je kwiatami i tym, co dała natura. Najczęściej układane są motywy eucharystyczne, ale są także okolicznościowe i patriotyczne, jak chociażby w 2018 roku, kiedy w wielu miejscach pojawiły się obrazy związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoje dywany tworzy też grupa gości z Włoch, która współpracuje z parafialnym stowarzyszeniem. Kwietne kobierce układane są na całym odcinku ponad kilometrowej trasy, którą po Mszy Świętej przechodzi procesja z Najświętszym Sakramentem, w przepięknej oprawie asysty parafialnej i orkiestry OSP Spycimierz.
W związku z panującą sytuacją i obowiązującymi restrykcjami sanitarnymi główna Eucharystia będzie sprawowana na zewnątrz świątyni przy ołtarzu polowym o godz. 17.00. Po Mszy św. wyruszy uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy usytuowanych w miejscowości, a zbudowanych na stałe w zeszłym roku. Mszy św. będzie przewodniczył ks. prof. Jan Przybyłowski, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W związku z uroczystościami zmieniona będzie organizacja ruchu, dlatego organizatorzy proszą, by stosować się do zaleceń policji i straży. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu. Dla wszystkich pragnących przeżyć uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu są przygotowane parkingi. Będzie też stoisko z okolicznościowymi pamiątkami.
Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Już od ponad 200 lat w miejscowości istnieje tradycja układania kwietnych dywanów na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Cała trasa to ponad kilometr kwietnych kobierców.
14 lutego 2018 r. minister kultury Piotr Gliński wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i proboszcza parafii.
Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” rozpoczęło intensywne starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO.