Spotkania rejonowe katechetów przed nowym rokiem szkolnym 2024/2025


30 sierpnia 2024 r., Tekst: xJB

Spotkania rejonowe katechetów przed nowym rokiem szkolnym 2024/2025

Odprawy katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym 2024/2025 odbywały się we Włocławku i w Koninie w dniu 29 sierpnia, a w Zduńskiej Woli 30 sierpnia 2024 r. Ze względu na dynamiczną, a tym samym niepewną sytuację dotyczącą zasad obecności katechezy w szkołach, dla uczących religii: księży, osób zakonnych, a zwłaszcza katechetów świeckich były to istotne spotkania z Pasterzem Diecezji bp. Krzysztofem Wętkowskim, który przewodniczył  Eucharystii. Następnie podczas spotkań, jeszcze przed konferencją tematyczną, zwrócił się do zebranych, dzieląc się spostrzeżeniami z obrad KEP, w których uczestniczył na Jasnej Górze.
 
W swoim wystąpieniu odniósł się do obecnej sytuacji, w jakiej znalazła się szkolna katecheza, prezentując w  tym temacie stanowisko biskupów, a jednocześnie odpowiadając na zarzuty kierowane w stronę Episkopatu o brak zainteresowania losem katechetów i uczniów. Biskup przypomniał, że najnowsze ministerialne rozporządzenie dotyczące lekcji religii w szkołach zostało wprowadzone bez porozumienia ze stroną kościelną. Wykazał wadliwość prawną tego dokumentu, czyli jego niezgodność z Konstytucją RP i Konkordatem, a także podważył sam sposób jego wprowadzenia. Sprawa ta została przedłożona do rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny, z czego jak skonkludował ksiądz biskup, mogą wyniknąć różne konsekwencje.  Skomentował również medialne statystyki dotyczące frekwencji dzieci i młodzieży na katechezie, uznając je za zaniżone. Zauważył także niewystarczające zaangażowanie chrześcijańskich rodzin w obronę szkolnej katechezy. Kończąc swoje wystapienie, podziękował wszystkim nauczycielom za podejmowany wysiłek uczenia religii w szkole.
 
Spotkania zakończyła konferencja tematyczna - Edukacja szkolna w Polsce, wpisany w nią horyzont i edukacja religijna. Wygłosił ją wykładowca UMK w Toruniu, a nasz diecezjanin dr hab. Jarosław Horowski. Prelegent zaprezentował teorię, jak różne kierunki pedagogiki odnoszą się do kształtowania duchowości i moralności człowieka. Na podstawie prowadzonych badań omówił przyczyny i preteksty rezygnacji młodych ludzi z udziału w szkolnej katechezie.
 
Pozostaje mieć nadzieję, że usłyszane podczas spotkań informacje pozwolą nauczycielom religii spokojniej rozpocząć nowy rok szkolny.