Sieradz: modlitwa w rocznicę beatyfikacji bł. Piotra Jerzego Frassatiego

21 maja 2020 r., ks. MW

Sieradz: modlitwa w rocznicę beatyfikacji bł. Piotra Jerzego Frassatiego

Jednym ze znaków charakterystycznych dla św. Jana Pawła II było „wyciąganie świętych z mroku niepamięci”. Wierni z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu przypomnieli sobie tę prawdę z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Bardziej jednak niż słowa, przemawiają fakty. Dlatego z wielkim wzruszeniem mieszkańcy Sieradza i okolic (przy zachowaniu właściwych norm i standardów) zgromadzili się na adoracji Najświętszego Sakramentu, wieczorem, 20 maja, by poznać bliżej bł. Piotra Jerzego Frassatiego, którego 30 lat temu beatyfikował Jan Paweł II.

Postać błogosławionego przybliżyły zgromadzonym w świątyni fragmenty jego listów pisanych do rodziny i przyjaciół, które odczytywali księża posługujący w miejscowej wspólnocie. Z prezentowanych tekstów przebija przede wszystkim normalność i radość, a jednocześnie duża dojrzałość młodego mężczyzny takich kwestiach, jak śmierć i cierpienie.

Na zakończenie, przy relikwiach bł. Frassatiego, odmówiono Różaniec, ulubioną modlitwę błogosławionego,  którą nazywał często swoim „testamentem”.

Bł. Piotr Jerzy Frassati urodził się 6 kwietnia 1901 roku w Turynie (Włochy). Jako student politechniki, nawiązał kontakty z dominikanami i w wieku 21 lat (28 maja 1922 r.) został tercjarzem Zakonu św. Dominika, przybierając imię Hieronim. Swoje krótkie życie poświęcił nauce, modlitwie, pracy apostolskiej, społecznej, sportowej i charytatywnej. Stał się dla wielu młodych ludzi przykładem życia wiarą chrześcijańską we współczesnym świecie. Zmarł 4 lipca 1925 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 20 maja 1990 roku.