Radziejów: dzień skupienia przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

18 maja 2024 r., s. Sylwia Wawrzyniak ZSNM

Radziejów: dzień skupienia przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

18 maja br. przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych diecezji włocławskiej przeżywały swój dzień skupienia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radziejowie. Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie Mszę św. odprawił ks. Lech Król, referent zakonny. W homilii zwrócił uwagę na postawę Piotra, który jest zainteresowany dalszym losem apostoła Jana, choć Jezus podkreśla, że powinien bardziej koncentrować się na swoim życiu. Piotr umiera śmiercią męczeńską, Jan natomiast nie. Są różne formy świadectwa przynależności do Jezusa. Czasem jest to świadectwo krwi. Jednych przekonuje śmierć, innych radykalne, wiarygodne i czytelne świadectwo życia – mówił homilista.

Po Eucharystii razem miała miejsce agapa wspólnie z braćmi franciszkanami, gospodarzami sanktuarium.

Następnie siostry wysłuchały konferencji na temat: „Komunia z Maryją trwającą we wspólnocie apostolskiej - współpracując z innymi zgromadzeniami”.

Ksiądz referent przypomniał, że życie zakonne wpisane jest w samo serce Kościoła. Duchowość komunii to odkrywanie Boga w drugim człowieku poprzez dzielenie radości i cierpień współsióstr, znajdowanie czasu dla drugiego człowieka i ofiarowaniu mu daru przyjaźni. Życie konsekrowane wezwane jest do komunii w różnorodności charyzmatycznej z innymi wspólnotami – podkreślał ks. Król.