Pierwsza Boska Liturgia we włocławskiej farze

15 lutego 2022 r., ks. ŁM, ks. AT

Pierwsza Boska Liturgia we włocławskiej farze

15 lutego Kościoły Wschodnie obchodzą święto Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia, mieszkająca na terenie diecezji włocławskiej wspólnota grekokatolików po raz pierwszy zgromadziła się na Boskiej Liturgii, sprawowanej we włocławskiej farze. Modlitwie przewodniczył ks. Roman Narytnyk, administrator parafii grekokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Bydgoszczy.

Przed rozpoczęciem liturgii obecnych w świątyni powitał ks. dr Piotr Dykowski, proboszcz miejscowej parafii. W odpowiedzi ks. Narytnyk wyraził wdzięczność za gościnę i życzliwe przyjęcie w murach nadwiślańskiej świątyni.

Po krótkim wprowadzeniu świątynia wypełniła się dymem kadzidła i śpiewami zebranych wokół ołtarza wiernych.

Z prośbą do księdza biskupa Krzysztofa Wętkowskiego o wyznaczenie świątyni, w której mogliby sprawować Boską Liturgię grekokatolicy mieszkający we Włocławku i okolicy zwrócił się greckokatolicki biskup Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Włodzimierz Juszczak. Wychodząc naprzeciw tej prośbie Biskup Włocławski wyznaczył kościół św. Jana Chrzciciela we Włocławku, w którym w każdą niedzielę, o godz. 19.00, sprawowana będzie liturgia w obrządku wschodnim.

Grekokatolicy to wspólnota chrześcijan obrządku bizantyńskiego, uznająca zwierzchnictwo papieża i dogmatykę katolicką, lecz zachowująca wschodnie odrębności liturgiczne i prawne (m.in.: język liturgii czy kalendarz juliański). Powstanie w Polsce struktury Kościoła Grekokatolickiego, zwanego Unickim, datuje się na rok 1596. Liczbę wiernych w Polsce szacuje się na ok. 55 tys. Do najważniejszych grekokatolickich świąt należą Boże Narodzenie (7 I), Chrzest Pański (19 I), Ofiarowanie Pańskie (15 II), Zwiastowanie Bogurodzicy (7 IV), Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Wniebowstąpienie Chrystusa, Dzień Świętej Trójcy - Pięćdziesiątnica, Przemienienie Pańskie (19 VIII), Zaśnięcie Bogurodzicy (28 VIII), Narodzenie Bogurodzicy (21 IX), Podwyższenie Krzyża Świętego (27 IX) i Ofiarowanie Bogurodzicy (4 XII).