Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Świnic Warckich

12 czerwca 2024 r., tekst i foto: ASK

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Świnic Warckich

We wtorek i środę, 11 i 12 czerwca, odbyła się pielgrzymka dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich. We wtorek z rejonu konińskiego pielgrzymowało 1200 dzieci z opiekunami, a w środę 600 młodych pielgrzymów przyjechało z rejonów włocławskiego i sieradzkiego.

Świnice Warckie to wyjątkowe miejsce w diecezji włocławskiej. W pobliskiej małej wsi Głogowiec ze swoimi rodzicami i rodzeństwem mieszkała Helena Kowalska. – Ta znana dziś na całym świecie święta właśnie tu rozwijała swoją relację z Panem Jezusem. Każdego roku wspólnota dzieci z opiekunami przyjeżdża do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny, żeby zawierzyć swoje całe życie Bogu. W życiu spotykamy różnego rodzaju niebezpieczeństwa, dlatego chcemy się podczas pielgrzymki oddać w opiekę Bożemu miłosierdziu przez ręce św. s. Faustyny – wyjaśnił ks. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

Dzieci podczas pielgrzymki zbudowały diecezjalną wspólnotę. Miały okazję zobaczyć dom rodzinny św. s. Faustyny, doświadczyć pieszego pielgrzymowania, a także integrować się  podczas animacji z Michałem Piekarskim. Był to czas świetnej zabawy i nawiązywania nowych relacji. Pielgrzymów serdecznie przyjął ks. Janusz Kowalski, kustosz sanktuarium.

Punktem kulminacyjnym spotkania każdego dnia była Msza św. We wtorek pod przewodnictwem ks. kan. Marcina Idzikowskiego, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej we Włocławku, a w środę Eucharystii przewodniczył ks. Adam Zieliński. Pierwszego dnia pielgrzymki podczas homilii, ks. Idzikowski zwrócił uwagę, że nie wystarczy wybiórczo realizować Bożych przykazań, ale stosować je wszystkie, by być dobrym uczniem Pana Jezusa. – Trzeba starać się systematycznie rozmawiać z Panem Jezusem, dbać o regularną spowiedź, stan łaski uświęcającej i uczestniczyć w Eucharystii – zauważyły dzieci, podążające za wskazówkami ks. Idzikowskiego.

Przed błogosławieństwem i rozesłaniem dzieci zawierzyły się opiece Pana Boga. W godzinie miłosierdzia wspólnie odmówiły Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Każdego roku do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich przyjeżdżają tysiące pielgrzymów z Polski i różnych stron świata. Szczególnie uroczyście diecezjanie świętują urodziny świętej Apostołki Bożego Miłosierdzia, które przypadają 25 sierpnia.