Pięciu kandydatów do święceń

27 lutego 2021 r., al. PC

Pięciu kandydatów do święceń

Po zimowej sesji egzaminacyjnej i krótkich, tygodniowych feriach, włocławscy klerycy rozpoczęli kolejny semestr studiów i formacji, która ma ich przygotować do kapłaństwa. Trzydniowe rekolekcje  wielkopostne w seminarium (odbywające się w dniach 24-26 lutego) zakończyła Msza święta połączona z obrzędem udzielenia kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu alumnom V roku. Eucharystii przewodniczył ks. rektor Jacek Szymański.

Zwracając się do nich podczas homilii prowadzący rekolekcje kamilianin, o. Roman Zając, przypomniał dwa wymiary posługi diakona: liturgiczny, czyli związany z religijnymi obrzędami, oraz charytatywny - skierowany na pomoc drugiemu człowiekowi. Przypomniał też o odpowiedzialności, jaka wiąże się z kapłaństwem: - Ludzie będą wam stawiać wysokie wymagania i mają do tego prawo - podkreślił rekolekcjonista, przypominając, że kapłan wzięty spośród ludzi, dla ludzi jest ustanowiony.

Do przyjęcia święceń diakonatu w tym roku przygotowuje się pięciu kleryków: Robert Gmosiński z parafii św. Wojciecha w Grodźcu, Mateusz Jędrzejczak z parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie, Karol Kropkowski z parafii św. Bartłomieja w Czernikowie, Daniel Mańkowski z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku oraz Przemysław Szczepaniak z parafii św. Urszuli w Kowalu.