Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie

7 stycznia 2021 r., Marta Piątkowska

Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie

Uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji nazywana świętem Trzech Króli, to jedno z największych świąt w Kościele. Chrystus objawił się światu. W Kościele wschodnim obchodzone jest od III wieku, natomiast Kościół zachodni celebruje je od IV wieku.

Od 9 lat 6 stycznia w Tuliszkowie organizowany jest Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznego orszaku, organizowanego w Polsce i na świecie są słowa pochodzące z jednej z "Pieśni" Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy!". W tym roku tradycyjny już pochód przybrał inną formę z powodu pandemii koronawirusa.

Najpierw, o godz. 11.00, odprawiona została uroczysta Msza św. Ks. prałat Stanisław Nowak zachęcał w homilii, aby zatroszczyć się o to, by serca wiernych zawsze były otwarte, by widziały, słyszały i kochały więcej. Zachęcał także, aby wpatrywać się w przykład mędrców ze Wschodu, ludzi wiary, poszukujących prawdy, prawdziwej mądrości, pełni miłości i pokory.

Modlitwie muzyką towarzyszyła Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie.

W tym roku symboliczny Orszak Trzech Króli dotarł kilka dni wcześniej do żywej szopki bożonarodzeniowej, zorganizowanej przez  Katarzynę i Szymona Michalskich, rodzinę mieszkającą w Tarnowej. W rolę Trzech Króli wcielili się: Aleksander Michalski, Jarosław Durkiewicz i Mariusz Dróżdż, członkowie tuliszkowskiej kapeli. Tam czekała Święta Rodzina, w rolę której wcieliła się rodzina  Majkowskich. Królowie oddali pokłon małemu Jezusowi i złożyli dary.  Po Eucharystii został wyświetlony film z tego wydarzenia, autorstwa Mirosława Rojka, dyrektora GOK-u, .

Organizatorami IX Tuliszkowskiego Orszaku Trzech Króli, 6 stycznia 2021 r. byli: parafia św. Wita w Tuliszkowie oraz  Gminny Dom Kultury.