Nowi akolici i lektorzy we włocławskim WSD

28 listopada 2020 r., tekst: al. PC; foto. al KR

Nowi akolici i lektorzy we włocławskim WSD

W piątek, 27 listopada, w seminaryjnym kościele św. Witalisa we Włocławku, ustanowiono nowych akolitów i lektorów. Posługi te, które są kolejnym etapem w przygotowaniu do kapłaństwa, otrzymują tradycyjnie klerycy z roku IV i III, na zakończenie rekolekcji przygotowujących do Adwentu. Mszy Świętej z udzieleniem posług przewodniczył ks. prał. Jacek Szymański, rektor włocławskiego WSD.

Jedną z najważniejszych funkcji księdza jest głoszenie słowa Bożego. Przygotowaniem do tej roli jest lektorat. Nowymi lektorami zostali klerycy III roku: Krzysztof Kamiński z parafii św. Józefa we Włocławku, Aleksander Szurgot z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole oraz Robert Patrzykąt z parafii św. Wita w Tuliszkowie. Podczas Mszy Świętej każdy z nich, po uroczystym błogosławieństwie, brał z rąk Księdza Rektora, Pismo Święte, które ma być dla nich drogowskazem. Jako lektorzy mają bowiem nie tylko czytać Słowo Boże w czasie liturgii, ale jak najpełniej nim żyć i głosić je swoimi czynami.

Kolejnym krokiem ku kapłaństwu jest akolitat. Z roku na rok klerycy stają coraz bliżej ołtarza, przy którym już jako księża, sprawować będą Najświętszą Ofiarę. Akolitami zostało sześciu alumnów z IV roku - Dominik Banasiak z parafii Wniebowzięcia NMP w Izbicy Kujawskiej, Piotr Czajkowski z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Koninie, Mateusz Michalski z parafii św. Idziego w Choceniu, Łukasz Radecki z parafii św. Stanisława w Kramsku, Wojciech Thiel z parafii św. Wita w Tuliszkowie i Jacek Wieczorkiewicz z parafii św. Marii Magdaleny w Sompolnie. Po błogosławieństwie, podczas obrzędu ustanowienia, rektor każdemu symbolicznie wręczył kielich i patenę z chlebem i winem przeznaczonym do konsekracji. Ich zadaniem będzie bowiem nie tylko dbanie o czystość naczyń liturgicznych, ale też pomoc kapłanom w udzielaniu Komunii Świętej wiernym.