Najważniejsze wydarzenia mijającego roku: obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę


30 grudnia 2018 r.

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku: obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Główne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości we Włocławku rozpoczęły się 10 listopada. Tego dnia Pasterz Diecezji otworzył w Muzeum Diecezjalnym wystawę „Za wolną Ojczyznę i cara imperatora… módlmy się. Dzieje diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej”. Wystawa opowiadała o dziejach diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej (1795-1918).
 
Na wystawie zgromadzono XIX-to wieczne archiwalia dokumentujące bolesną historię naszej diecezji oraz muzealia związane z tym okresem historycznym.
 
Następnie zgromadzona licznie publiczność w auli muzealnej wysłuchała koncertu fortepianowego „Polska Chopina” w wykonaniu pianisty Jana Przepałkowskiego. Koncert rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, po czym wysłuchano, utworów skomponowanych przez polskiego kompozytora w latach niewoli m. in. Sonatę h-moll op. 58, Etiudę op. 10 nr 12 (Rewolucyjna), Polonza As-dur op. 53.
 
Dzień zakończyła wspólna modlitwa apelowa w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej, o godzinie 21.00, której przewodniczył ks. prał. Zbigniew Szygenda.
 
W niedzielę, 11 listopada br., uroczystości rozpoczęły się na Placu Wolności, skąd w radosnym pochodzie uczestnicy przeszli do bazyliki katedralnej. Na zakończenie marszu, Biskup Włocławski poświęcił tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski umieszczoną na ścianie włocławskiej katedry.
 
Następnie miał miejsce koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego.
 
Na Mszy św., będącej wielkim dziękczynieniem Bogu za Niepodległą, zgromadzili się – wraz z Pasterzem Diecezji – księża biskupi: Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski, pracownicy Kurii, profesorowie i moderatorzy WSD, proboszczowie włocławskich parafii, alumni, siostry zakonne. Nie zabrakło też przedstawicieli Parlamentu, władz samorządowych wojewódzkich i miejskich, pocztów sztandarowych szkół i instytucji Włocławka, oraz mieszkańcy miasta.
 
W homilii ks. bp Wiesław Mering zwrócił uwagę, że „obchodząc 100-lecie odzyskania niepodległości, wspominamy ludzi o nieprzeciętnych serc i dalekowzrocznych intelektów”, którzy pomimo różnic, „umieli się zjednoczyć dla celu najważniejszego, jakim było odzyskanie niepodległości”.
 
Na zakończenie liturgii zgromadzeni na Mszy św. wspólnie zaśpiewali dziękczynne Te Deum („Ciebie Boga wysławiamy”).
 
Historycznym wydarzeniem Miasta Biskupiego był koncert Chóru Filharmonii Narodowej z Warszawy, który odbyła się 18 listopada w bazylice katedralnej. W szczelnie wypełnionej świątyni, zebrani wysłuchali utworów polskich i zagranicznych kompozytorów, m.in.: „Już się zmierzka” Wacława z Szamotuł, „O gloriosa Domina” Mikołaja Zieleńskiego, „Adoramus te, Domine” Jana Adama Maklakiewicza oraz Psalm 136 „Ojczyzna” w przekładzie Jana Kochanowskiego.
 
W drugiej części filharmonicy zaprezentowali dzieła wielkich kompozytorów europejskich: „Mszę Koronacyjną C-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Ave verum” Mozarta, a także „Jesus bleibet meine Freude” z jednej z kantat Jana Sebastiana Bacha. Kulminacją koncertu stało się wykonanie „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla.
 
Wydarzenie patronatem honorowym objął ks. bp Wiesław Mering. Sponsorem koncertu był ANWIL S.A.
 
Ważnym momentem wieczoru było wręczenie ks. bp. Wiesławowi Meringowi „Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości” nadanego przez premiera RP Mateusza Morawieckiego. Uroczystego aktu dokonał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. „Przyjmuję to odznaczenie jako wyraz uznania nie dla siebie, ale dla całego Kościoła Włocławskiego, za wkład pokoleń biskupów i księży, którzy dla niepodległej Polski i Polaków pracowali” – podkreślił bp Mering w odpowiedzi na przyznane wyróżnienie.