Na Jasnej Górze zaprezentowano ogólnopolską syntezę synodu o synodalności


26 sierpnia 2022 r., źródło: episkopat.pl

Na Jasnej Górze zaprezentowano ogólnopolską syntezę synodu o synodalności

25 sierpnia na Jasnej Górze miała miejsce prezentacja „Syntezy krajowej”, będącej podsumowaniem etapu krajowego synodu o synodalności. Odbyła się ona w trakcie obrad Rady Biskupów Diecezjalnych.
 
We wprowadzeniu do syntezy krajowej podkreślono, że zaproszenie przez papieża Franciszka wszystkich ludzi (także niekatolików) do udziału w Synodzie o synodalności wywołało różne reakcje, które sprowadzić można do czterech postaw: (1) entuzjazmu i wdzięczności za stworzenie przestrzeni i danie możliwości zabierania głosu w Kościele, zwłaszcza przez świeckich; (2) lęku, dystansu i nieufności przed wejściem na drogę synodalną kojarzoną np. z tzw. drogą niemiecką (m.in. propozycje zmian doktrynalnych) oraz rozbudzeniem roszczeniowości wobec Kościoła; (3) obaw i niedowierzania, czy jako zwykli chrześcijanie mamy coś do powiedzenia papieżowi i czy głos wiernych świeckich będzie w ogóle usłyszany; (4) zauważalnego braku zainteresowania wśród wielu księży, świeckich, a nawet wśród prężnie działających wspólnot.
 
Jak wynika z ogólnopolskiej syntezy, ogłoszonej na Jasnej Górze, wierni skupiali się przede wszystkim na wyartykułowaniu tego, co ich boli we wspólnocie Kościoła. Podkreślano zakorzeniony klerykalizm, akcentowano, że w parafiach zbyt słabo słyszalny jest głos kobiet i młodzieży. Zwracano uwagę na hermetyczny, oderwany od rzeczywistości język, niski poziom głoszonych homilii. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.
 
Pełny tekst ogólnopolskiej syntezy synodalnej poniżej.