Msza trzeźwościowa i koncert z okazji Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego

31 maja 2021 r., tekst: Anna Wysocka, fot. Mirosław Jurgielewicz

Msza trzeźwościowa i koncert z okazji Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego

W niedzielę, 30 maja, o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczył ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, odbył się koncert zatytułowany „Mater Sanctissima”. Na organach morzysławskiej świątyni zagrał prof. Bogusław Grabowski, a na saksofonach Maciej Sikała. Koncert poświęcony był Matce Najświętszej i Prymasowi Tysiąclecia, z racji ogłoszenia Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Artyści zaprezentowali materiał ze swojej najnowszej płyty zatytułowanej „Mater Sanctissima”, wykonując improwizacje na tematy pieśni maryjnych, zaaranżowanych na organy i saksofon. Wybrzmiały znane „Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo Ciebie”, „Boga-Rodzica”, „Matko Niebieskiego Pana”, „Salve Regina”, „Ave Maris Stella” czy „Matko Najświętsza”. Niezwykłe brzmienie obu instrumentów i piękna akustyka morzysławskiego kościoła wprawiła obecnych koninian w stan zadumy, refleksji i wzruszenia. Dowodem tego była owacja na stojąco i bis, a także pełne serdeczności spotkanie po koncercie.

Bogusław Grabowski, muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Od 1985 roku główny organista w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Profesor w Akademii Muzycznej w Gdańsku (od 2006 roku - profesor zwyczajny). Wykładowca klasy organów i nowo otwartej specjalności w uczelni - Muzyka Kościelna, dla której to opracował całościowy program nauczania. Koncertował nie tylko we wszystkich ważniejszych ośrodkach w Polsce, ale w całej Europie zachodniej i wschodniej oraz wielokrotnie w USA. Grał też podczas czuwania w kościele seminaryjnym w  Warszawie przy trumnie z ciałem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Maciej Sikała to muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy. Wirtuoz nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyki”. W ankiecie ,,Jazz Top” magazynu Jazz Forum zajmuje pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.

Bogusław Grabowski & Maciej Sikała rozpoczęli współpracę w 2007 roku serią prób, podczas których powstawał nowy repertuar. Niedługo potem rozpoczęli koncertowanie, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Często pytani o nagrania z ich koncertów, postanowili zarejestrować i wydać materiał na płycie CD „The Colours of Space” Improvisations for organ & saxophone – pierwszej wspólnej płycie – zarejestrowanej w Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Ich najnowsza płyta to „Mater Sanctissima”.

Projekt mógł odbyć się dzięki współfinansowaniu go przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami byli diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.