Młodzież diecezji włocławskiej uczestniczyła w Europejskim Spotkaniu Młodych
3 stycznia 2018 r., tekst i zdjęcia: Anna DynowskaZa nami kolejny etap „Pielgrzymki zaufania przez ziemię”, zapoczątkowanej przez Brata Rogera, założyciela i pierwszego przełożonego ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Tegoroczne – czterdzieste już – Europejskie Spotkanie Młodych odbywało się w Bazylei (Szwajcaria) w dniach od 28 grudnia 2017 do 1 stycznia 2018 r. Jednym z celów tego spotkania była ekumeniczna integracja w duchu głębokiej wiary w Jezusa. Uczestniczyło w nim blisko 15 tysięcy młodych ludzi z całej Europy. Naszą diecezję reprezentowało ok. 30 przedstawicieli.
Długa, 19-godzinna podróż do Szwajcarii była okazją do „przełamania lodów” i bliższego poznania się. Każdy pielgrzym miał szansę przedstawić się, opowiedzieć cos o sobie oraz powodach swojego uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Na miejscu, po życzliwym przyjęciu i zakwaterowaniu w domach naszych gospodarzy, w kolejnych dniach rozważaliśmy fragmenty Ewangelii, a podczas spotkań w grupach dzielenia, dyskutowaliśmy o tym, jak wprowadzić w życie zawarte w nich prawdy.
Całe spotkanie odbywało się w atmosferze wielkiej radości, do której już na pierwszym spotkaniu zachęcił wszystkich brat Alois, obecny przełożony Wspólnoty z Taizé. Witając zgromadzonych podkreślał, że prawdziwa radość pochodzi od Boga i nie jest zależna od doczesnych trosk. Wszyscy wzięli sobie głęboko do serca to przesłanie, gdyż w czasie trwania całego spotkania – mimo wielkiego ścisku w środkach komunikacji miejskiej, gigantycznych kolejkach – zewsząd dobiegały odgłosy śpiewu, tańca oraz spontanicznych dyskusji, nierzadko przeplatanymi głośnym śmiechem.
Czas między modlitwami i licznymi spotkaniami tematycznymi wykorzystaliśmy na odwiedzenie kilku ciekawych miejsc. Wszystkim gorąco polecam Muzeum Sztuki, w którym można podziwiać światowej sławy dzieła takich artystów jak: Picasso, Chagall, Van Gogh, Monet czy Rodin. Warte odwiedzenia jest również Muzeum Lalek. Zgromadzone jest w nim ok. 6000 eksponatów, które swoim misternym wykonaniem chwytają za serce i poruszają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. To swoisty powrót do dzieciństwa, a niejednokrotnie możliwość cofnięcia się w czasie do okresu powstawania pierwszych zabawek, „pluszaków”.
Ostatnie dni 2017 roku minęły bardzo szybko i nadszedł 1 stycznia roku 2018, a z nim czas zakończenia spotkania i opuszczenia tego urokliwego miasta. Pożegnaliśmy je ze smutkiem i wdzięcznością, że mogliśmy tu być.
W drodze powrotnej był czas, aby podzielić się wrażeniami z przeżytych dni. We wszystkich wspomnieniach powracało jedno – wydaje mi się – najważniejsze przesłanie: w dobie wielkich niepokoi, które targają dzisiejszym światem, największą wartością jest wiara i jedność.
Wszystkim z całego serca polecamy choć raz wybrać się na takie spotkanie. Wnosi ono wiele dobra i całkiem nowe spojrzenie na ekumenizm.
Z Bogiem i do zobaczenia za rok, na kolejnym Europejskim Spotkaniu Młodych - w Mardycie.