Młody Kościół na drodze synodalnej

18 grudnia 2021 r., ks. SzJ, ks. ŁŚ

Młody Kościół na drodze synodalnej

Czując odpowiedzialność za dar Kościoła członkowie lokalnych wspólnot dekanatu kłodawskiego z parafii Kłodawa, Przedecz i Dąbie wraz z duszpasterzami, w dniu 17 grudnia br., zgromadziła się wobec eucharystycznego Pana na adoracji w kościele pw. św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem.

Przed zawiązaniem wspólnoty ks. Karol Łazik, miejscowy wikariusz, wyjaśnił sens synodu i poprosił młodych uczestników o wzięcie odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła oraz zachęcił, by przemodlić pytania oraz wsłuchać się w odpowiedzi, które w obecności Ducha Świętego pojawiają się w głębi serca.

Następnie, po modlitwie, wszyscy udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, by przedyskutować pojawiające się wnioski i zaznaczyć swoją obecność oraz gotowość w działaniu. W wypowiedziach młodych ludzi dało się zauważyć troskę o komunię poszczególnych ruchów i grup duszpasterskich, można było dostrzec osobiste zaangażowanie zebranych oraz poczuć ducha misyjnego lokalnych wspólnot. Każda udzielona odpowiedź cieszyła duszpasterzy i jest głosem młodego Kościoła.

Zgromadzeni nad pracami synodalnymi swoje spotkanie zakończyli modlitwą w intencji Ojca Świętego Franciszka w dniu jego urodzin oraz obejrzeniem jasełek wystawionych przez uczniów Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Dąbiu.

Podobne działania podjęła młodzież z parafii NMP Królowej Polski w Koninie.

W  szkołach podstawowych tworzono plakaty i lap booki nawiązujące do tematyki synodu, a w  szkołach średnich młodzież tworzyła prace pisemne na temat znaczenia Kościoła i rodziny w życiu młodego człowieka.

Podsumowaniem tych działań była wygłoszona homilia podczas Mszy świętej z udziałem dzieci i młodzieży.

Pięknym akcentem Eucharystii było przekazanie Światełka Betlejemskiego, które jest symbolem jedności i pokoju.

Spotkanie w Dąbiu

Konin