Międzyparafialny Włocławski Turniej Szachów Szybkich

27 lutego 2022 r., teskt: ks. PP; foto: ks. JG

Międzyparafialny Włocławski Turniej Szachów Szybkich

W sobotę, 26 lutego, Muzeum Diecezjalne we Włocławku stało się areną zmagań szachistów z Włocławka i okolic. Turniej zorganizowano pod patronatem honorowym biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego z okazji zbliżającego się jubileuszu 900-lecia istnienia Diecezji Włocławskiej. Współorganizatorami wydarzenia byli: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Włocławskiej, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławski Klub Szachowy-1938, Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku, a patronat medialny objął tygodnik „Idziemy”. W gronie wspierających wydarzenie znalazło się również Hospicjum Bożego Miłosierdzia oraz Pani Poseł na Sejm RP Joanna Borowiak.

W zawodach wzięło udział 48 zawodników z 14 parafii oraz reprezentacja ZSK im. Księdza Jana Długosza we Włocławku. Grano systemem szwajcarskim kontrolowanym w cyklu siedmiu rund. Rywalizowano wspólnie bez podziału na kategorie dzieci, młodzież, dorośli.

Na początku zasady uczestnictwa w turnieju wyjaśnił Janusz Augustowski, sędzia główny klasy państwowej, który jednocześnie zachęcił wszystkich do sportowej walki w myśl szachowego zawołania gens una sumus („Wszyscy jesteśmy jedną rodziną”). Następnie zebranych graczy i ich opiekunów powitał ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zanim zaczęto rywalizację, wszyscy pomodlili się w intencji pokoju na Ukrainie. Po czterech rundach miała miejsce przerwa, podczas której Janusz Augustowski podzielił się świadectwem „Szachy w moim życiu”, a następnie uczestnicy mogli zwiedzić muzealne wystawy poznając historię Diecezji Włocławskiej przez kulturę i sztukę oraz posilić się domowymi wypiekami przygotowanymi przez osoby wspierające wydarzenie.

Zwycięzcą zawodów okazała się czternastoletnia Karolina Domeradzka z parafii Szpetal Górny, która przyznała, że gra w szachy dopiero od dwóch lat, a pasję zaszczepił w niej tato. Drugie miejsce zajął Kacper Szóstak z parafii Brześć Kujawski, a trzecie miejsce Przemysław Krygier z parafii św. Maksymiliana we Włocławku. Nagrody dla zwycięzców ufundował Biskup Włocławski, a puchary Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP.

Dodatkowo przyznano nagrody specjalne w poszczególnych kategoriach. Zwycięzcami zostali: się Karolina Domeradzka (kobiety i młodzież) oraz Kacper Szóstak (mężczyźni), a wśród dzieci Dawid Tyde z parafii Przedecz. Najstarszą uczestniczką turnieju okazała się Ewa Prylińska z parafii Narodzenia NMP i św. Jana Ap. we Włocławku, a najmłodszą Maria Maciejewska z Witowa. Najwyższy wynik w kategorii duchownych zdobył ks. Piotr Wolny, wikariusz w parafia Dobra.

Zainteresowanie, jakim cieszył się pierwszy turniej, pozwala snuć plany o cykliczności wydarzenia.