Majowy wyjazd alumnów włocławskiego WSD
4 maja 2023 r., tekst: dk. MM; foto: al. KKMajowy „długi weekend” upłynął moderatorom i alumnom Wyższego Seminarium Duchownego im. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku pod znakiem odpoczynku i budowania wspólnotowych więzi.
W sobotę, 29 kwietnia, wspólnota WSD udała się w drogę do Wilna, rozpoczynając swoje pielgrzymowanie od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Po sprawowaniu Eucharystii, uczestnicy zwiedzili miejsce, gdzie Chrystus objawiał się św. Faustynie Kowalskiej, polecając jej namalowanie obrazu „Jezu, ufam Tobie”.
Następnym przystankiem był Augustów. To urocze miasteczko położone na Mazurach, znane z pięknych krajobrazów i unikalnej przyrody. Alumni seminarium mieli okazję spędzić kilka godzin w malowniczym otoczeniu jezior i lasów, relaksując się i ciesząc się naturą.
Podczas pobytu w Augustowie, uczestnicy mieli również okazję poznać lokalną kulturę i tradycje, a także popłynąć statkiem po Kanale Augustowskim, do malowniczo położonego sanktuarium NMP w Studzienicznej, gdzie znajduje się XVIII-wieczna kopia obrazu jasnogórskiego. Na zakończenie pierwszego dnia wspólnota WSD nawiedziła pokamedulski klasztor w Wigrach, gdzie spędziła wieczór przy ognisku.
Kolejne dwa dni „majówki” upłynęły na zwiedzaniu stolicy Litwy – Wilna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie barokowego kościoła św. Piotra i Pawła, uznanego za jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie, którą zdobią rzeźby i płaskorzeźby ze stiuku. Odwiedzili również dom, w którym przez pewien czas mieszkała św. s. Faustyna. Znajduje się tam wiele przedmiotów związanych z jej życiem, m.in. szkaplerze, modlitewniki i jej ręcznie pisane listy. Nie mogło zabraknąć nawiedzenia klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie św. Faustyna spędziła większość swojego zakonnego życia, wraz z kaplicą, w której powstawał obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego, na podstawie wizji Apostołki Bożego Miłosierdzia, oraz kościoła, w którym aktualnie znajduje się ten cudowny obraz.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie katedry św. Stanisława, gdzie znajduje się grób św. Kazimierza.
Na szlaku pielgrzymkowo-wypoczynkowym nie mogło zbraknąć Ostrej Bramy, gdzie znajduje się cudowny wizerunek Matko Bożej Miłosierdzia oraz cmentarza na Rossie, gdzie wśród wielu zasłużonych, poetów, polityków, kapłanów i poległych obrońców naszego kraju, spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i ciało jego matki.
Wilno to miasto nie tylko wielu kultur i narodowości, ale także wyznań. Dzięki temu, alumni mieli możliwość odwiedzenia prawosławnej cerkwi i synagogi.
W drodze powrotnej miało miejsce krótkie zatrzymanie w XIV-wiecznym zamku w Trokach, który w znacznym stopniu został zrekonstruowany w drugiej połowie XX w. Zamek został zbudowany przez Wielkiego Księcia Litewskiego, Kiejstuta, i jest uważany za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju. W 2000 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako część kompleksu historycznego Troki.
Kolejnym odwiedzonym miejscem był Ełk, gdzie, poza seminarium, alumni zwiedzili katedrę, która jest jednocześnie sanktuarium NMP Fatimskiej.
Ostatnim puntem programu była Łomża i zwiedzanie bazyliki katedralnej oraz Wyższego Seminarium Duchownego. Przewodnikiem po tej ziemi był ks. prof. Zbigniew Skuza, który prowadził tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla włocławskich alumnów.
Wyjazd, który zakończył się 3 maja, był nie tylko okazją do poznania miejsc związanych z życiem św. Faustyny, ale również do wzmocnienia wiary, pogłębienia relacji z Bogiem i drugim człowiekiem oraz poznania „od środka” seminarium św. Józefa w Wilnie i WSD w Ełku i Łomży.