Majówka włocławskich seminarzystów
7 maja 2024 r., tekst i foto: ks. JGJuż trzeci rok z rzędu, wspólnota włocławskiego seminarium wykorzystała tzw. długi majowy weekend na zacieśnianie więzów i poznawanie duszpasterstwa w innych krajach. W 2022 r. klerycy wraz z moderatorami odwiedzili Polską Misję Katolicką w Hamburgu, a w 2023 r. śladami św. siostry Faustyny zwiedzali Wilno, a po drodze kilka sanktuariów i seminariów w Polsce.
W tym roku na zaproszenie ks. Romualda Szczodrowskiego, alumni mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu Polskiej Parafii św. Stanisława Kostki w Coventry i przy okazji zwiedzić oddalony o nieco ponad 150 km Londyn.
Majówkowy wyjazd rozpoczął się 2 maja we wczesnych godzinach porannych. Najpierw włocławscy seminarzyści pociągiem pojechali do Warszawy i później miejską kolejką na lotnisko Chopina. Niektórzy po raz pierwszy lecieli samolotem. Na szczęście lot ze polskiej stolicy na lotnisko Londyn-Luthon nie trwał zbyt długo.
Ksiądz Szczodrowski, który od 17 lat opiekuje się parafią w Coventry zadbał o wszystko, także o to, aby klerycy i moderatorzy bezpiecznie podróżowali po Anglii. Wynajętym przez niego autokarem dotarli z, i później, na lotnisko oraz 3 maja na zwiedzanie Londynu.
Już w pierwszym dniu podczas Eucharystii sprawowanej dla miejscowych wiernych, młodzi mężczyźni opowiadali o podejmowanej przez siebie próbie rozeznania, jakim powołanie przygotował dla nich Bóg.
Następnego dnia po nocy spędzonej u polskich rodzin pieczołowicie wybranych przez miejscowego duszpasterza, poranną Eucharystią uczcili Matkę Bożą Królową Polski i udali się na zwiedzanie stolicy Anglii, gdzie oprowadzali ich członkowie angielskiej Polonii, zarówno z Coventry, jak i Londynu.
Oprócz katedr: katolickiej i anglikańskiej (Opactwo Westminsterskie) oraz innych świątyń, wędrując w deszczu, a więc typowej dla tego miasta pogodzie, zobaczyli najważniejsze miejsca takie jak np. dzielnica Westminster z pomnikami na Trafalgar Square, plac Horse Guards Parade, gdzie wartę pełnią strażnicy królowej, a także chyba najsłynniejszy symbol Londynu – Big Ben. Złożyli wizytę rodzinie królewskiej podziwiając barokowy Pałac Buckingham. Następnie metrem pojechali do Pałacu i Twierdzy Jego Królewskiej Mości, znanego pod nazwą Londyńska Tower. Obiekt ten w swojej historii był więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki, a więziono w nim m.in. króla Henryka IV, Annę Boleyn, Thomasa More’a, Thomasa Cromwella, Jane Grey, Waltera Raleigha, a w 1941 roku Rudolfa Hessa.
Warto zaznaczyć, że podczas zwiedzania katolickiej katedry westminsterskiej, klerycy poznali jej proboszcza ks. Sławomira Witonia, który ukończył angielskie seminarium i posługuje w archidiecezji westminsterskiej.
W sobotę 4 maja, klerycy uczestniczyli w zajęciach polskiej szkoły sobotniej, do której uczęszcza blisko 300 uczniów, prowadzili katechezy dla dzieci i młodzieży. Natomiast popołudnie upłynęło wspólnocie seminaryjnej na zwiedzaniu Coventry. Z dużym zainteresowaniem młodzi mężczyźni zwiedzili Muzeum Transportu, gdzie obejrzeli, jak zmieniała się historia motoryzacji.
Podczas niedzielnych liturgii rozpoczętych już w sobotni wieczór, klerycy dzielili się świadectwem swojej wiary i doświadczeniem formacji seminaryjnej. Niedzielne popołudnie spędzili w położonym nieopodal miasteczku Stratford-upon-Avon, gdzie 460 lat temu, 23 kwietnia 1564 roku, urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor czasów Elżbiety I i Jakuba I.
W poniedziałek 6 maja po sprawowaniu pożegnalnej Mszy Świętej, podczas której dwoje wiernych polskiej parafii w Coventry przyjęło sakrament małżeństwa, klerycy i moderatorzy włocławskiego seminarium udali się na lotnisko i wrócili do Polski. Kilka minut po godz. 22, bogaci w nowe doświadczenia, pociągiem dotarli do Włocławka.
Klerycy wyrażają wdzięczność wobec wszystkich darczyńców, którzy umożliwili im wyjazd do Anglii, zwłaszcza dziękują indywidualnym ofiarodawcom, ks. Romualdowi z Coventry i proboszczom parafii diecezji włocławskiej, które odwiedzili w ciągu mijającego roku akademickiego podczas comiesięcznych wyjazdów na tzw. niedziele powołaniowe.