Licheń: trwają 30. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych


29 lipca 2023 r., tekst i foto: RA/JZ

Licheń: trwają 30. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych

– To piękne świadectwo, jakie dajecie wobec świata jako ludzie wiary. Swoim życiem pokazujecie, że życie można zmienić i odnowić; że można odnaleźć to, co najcenniejsze, co dokonuje się, jak głęboko wierzymy, z Bożą pomocą –  mówił bp Wętkowski do uczestników 30. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu podczas wieczornej Mszy Świętej. Podczas wydarzenia uczestnicy zawierzali swoje życie, dziękowali za dar trzeźwości i prosili o umocnienie na kolejne lata. Hasłem tegorocznych Spotkań było wezwanie „Zatroszcz się o siebie”.
 
Łącznie we wszystkich punktach programu w trakcie trzech dni wydarzenia, wzięło udział niemal 20 tysięcy osób. Ponad 150 osób otrzymało pamiątkowe dyplomy i medale honorujące 25 i 30 lat życia w trzeźwości. Odbyło się 17 mityngów. Funkcjonowało także 18 stanowisk, w których można było porozmawiać, otrzymać porady, spotkać się ze specjalistami, psychologami, doradcami życia rodzinnego, wolontariuszami. Jubileuszowe Spotkania Trzeźwościowe zakończyła w niedzielę, 30 lipca, poranna Msza Święta w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
 
Pierwsze mityngi, Anonimowych Alkoholików oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików rozpoczęły się już w piątek popołudniu. – W ubiegłym roku przez nasz mityng przeszło ok. tysiąc osób. Sala naraz mieści 400 osób. Licheńskie sanktuarium jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie w takiej formule odbywa się mityng DDA, jest dobrze zorganizowany. To jedyne tego typu spotkanie.– informuje Wiktor, który do licheńskiego sanktuarium na Spotkania Trzeźwościowe jeździ od 15 lat, a rok temu włączył się w organizację jako wolontariusz. Trzeźwość oznacza nie tylko abstynencję od alkoholu. Na mityngach w różnych miejscach sanktuarium spotykali się m.in. jedzenioholicy, depresanci, nikotyniści, hazardziści czy seksoholicy.
 
W sobotni poranek, od godz. 9:30, tysiące osób spotkały się i modliły podczas drogi krzyżowej na placu przy dzwonnicy. Modlitwie, jak co roku,  przewodniczył ks. Stanisław Kowalski, jeden z inicjatorów Spotkań Trzeźwościowych. O godz. 11.30 oficjalnie otwarto 30. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. W trakcie inauguracji nagrodę Pelikan dla osoby szczególnie zasłużonej i zaangażowanej  w ruch trzeźwościowy otrzymał bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.  Ks. Jarosław Hybza MIC, nowy dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wręczył także wyróżnienia i podziękowania dla osób, które w szczególny sposób związane są z licheńskim ośrodkiem i mają ogromny wkład w rozwój Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych. Wyróżnieni zostali: ks. Janusz Ogrodowczyk, ks. Stanisław Kowalski, ks. Robert Krzywicki MIC (były dyrektor LCPRiOU) oraz Kazik, alkoholik, związany ze Spotkaniami od samego początku ich istnienia.
 
W intencji zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy odeszli na „wieczny mityng”, modlono się podczas Mszy Świętej o godz. 14.00. Liturgii przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski. Ksiądz biskup zaznaczył, że to ważne spotkanie w sanktuarium licheńskim odbywa się na progu sierpnia, który przeżywamy jako miesiąc abstynencji. Wierni zachęcani są do abstynencji, by dać przykład innym, że życie bez alkoholu jest życiem radosnym, pięknym, przynoszącym owoce miłości, przyjaźni i wolności. W sensie duchowym dobrowolna abstynencja jest rodzajem postu ofiarowanego za pogrążonych w uzależnieniu od alkoholu. – To dobry czas, by zaangażować się w dzieła abstynenckie i trzeźwościowe, świadectwa, jak ważna jest trzeźwość w codziennym życiu. Wszyscy jesteśmy wezwani do tworzenia kultury trzeźwości, od nas zależy, czy w naszej ojczyźnie będzie dominował pijacki styl życia, kiedy człowiek nie myśli racjonalnie i krzywdzi siebie oraz innych – mówił bp Bronakowski.
 
– Dziękujemy za waszą obecność i wiarę. Za świadectwo życia, doświadczenia mocy Pana i wyzwolenia – mówił ks. Hybza do tysięcy osób zgromadzonych podczas Mszy Świętej o godz. 19.00 w bazylice oraz na placu przed nią – Dziękujemy w tej Eucharystii za wszystkich wyzwolonych. Licheń od 30 lat jest miejscem, gdzie rodzi się nowe życie wśród osób uzależnionych, gdzie możemy się cieszyć abstynencją i trzeźwością. Celebracji przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej. W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na to, jak ważne w życiu są: podejmowanie decyzji, odpowiedzialność i zaangażowanie. Zdaniem hierarchy trzeba o nich mówić, bo naszemu społeczeństwu brakuje tych postaw. – Czy jesteśmy zdolni, by podjąć radykalną decyzję, brać odpowiedzialność, zaangażować się całkowicie? – pytał biskup włocławski – Salomon poprosił Boga, by móc odróżniać dobro od zła, co Bogu się spodobało. Dziś próbuje się nie rozróżniać dobra i zła, uważać, że wszystko jest subiektywne. Przeczy to najgłębszemu rozumieniu filozofii, tymczasem chodzi o taką mądrość, by wszystko było na swoim miejscu – mówił bp Wętkowski. Hierarcha zawierzył wszystkich uczestników Spotkań Trzeźwościowych wstawiennictwu Matki Bożej Licheńskiej, do której tak gorliwie pielgrzymują od 30 lat. – Wasza liczna obecność jest znakiem, że znajdujecie tu nie tylko zrozumienie, ale i wsparcie na drogach waszego życia – zauważył.
 
O godz. 21.30 w bazylice rozpoczął się tradycyjny nocny "Mityng pod gwiazdami" wspólnoty Anonimowych Alkoholików, który, ze względu na sobotnie opady deszczu, przeniesiono do wnętrza świątyni. „Piękne jest to trzeźwe życie! Jak sobie przypomnę, ile mi wódka zabrała dobrych chwil... Ale ważne jest to, że nigdy nie jest za późno”; „Wspólnota AA poradzi sobie beze mnie. Ja bez wspólnoty, nie”; „Ja nie mogę powiedzieć, ze do końca życia nie wypiję. Jestem szczęśliwy, że nie wypiłem dziś” – mówili uczestnicy otwartego mityngu.
 
„Niech te jubileuszowe 30. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe budują w nas wielkie poczucie naszej wartości i godności umiłowanych dzieci Boga. Niech napełnią nasze serca radością, miłością, nadzieją i wiarą, abyście już teraz poczuli głębokie pragnienie kolejnego spotkania, którego hasłem będzie «Bogaci w nadzieję»” – pisał ks. Jarosław Hybza MIC, dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w biuletynie jubileuszowych Spotkań Trzeźwościowych. Kolejne spotkania odbędą się w dniach 26-28 lipca 2024 r.