Licheń: Bp Wętkowski odwiedził uczestników warsztatów „Ars Celebrandi”

7 lipca 2024 r., Tekst: dr Dominika Krupińska, zdjęcia: Paweł Kucharski TRAVART, Biuro Prasowe Ars Celebrandi

Licheń: Bp Wętkowski odwiedził uczestników warsztatów „Ars Celebrandi”

W niedzielę 7 lipca br. uczestników warsztatów liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”, odbywających się w sanktuarium licheńskim, odwiedził biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Po wysłuchaniu krótkiej relacji organizatorów biskup Krzysztof przypomniał zebranym, że diecezja włocławska, na terenie której goszczą, jest jedną z najstarszych w Polsce i jest związana z postaciami licznych świętych: św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Michała Kozala i bł. Jerzego Popiełuszki, dodając ponadto, że warsztaty „Ars Celebrandi” „wpisują się coraz bardziej w to miejsce, gdyż jedenasta edycja oznacza już pewną tradycję”.

W krótkim słowie skierowanym do uczestników biskup Krzysztof Wętkowski powiedział: „Troska o piękno liturgii to zadanie wszystkich we wspólnocie Kościoła, tym bardziej, że świat dzisiejszy ze wszystkich stron zalewa nas tandetą, a z drugiej strony podejściem użytecznym do wszystkiego; dlatego trzeba dbać o to piękno, które w liturgii wobec samego Pana wyrażamy. […] Liturgia prowadzi do wiary i do życia. W swojej istocie jest ona kontemplacją samego Boga, a więc wsłuchiwaniem się w to, co On do nas mówi i co my chcemy Mu odpowiedzieć, najpierw w wymiarze życia modlitewnego, lecz także w tym, co dotyczy naszego życia […] Wszystkim tutaj obecnym – od najmłodszych do najstarszych, tym, którzy są po raz pierwszy, i tym, którzy już po raz kolejny uczestniczą – życzę tego szczególnego pogłębienia osobistej więzi z Bogiem, którą w taki sposób wyrażamy w każdej liturgii, nade wszystko przez kontemplację samego Boga; od tego wszystko się zaczyna i do tego wszystko prowadzi. Życzę, abyśmy byli zauroczeni Panem Bogiem i potrafili to zauroczenie także innym przekazywać”.

Na zakończenie biskup Krzysztof Wętkowski udzielił wszystkim uczestnikom warsztatów pasterskiego błogosławieństwa oraz otrzymał upominki od organizatorów.

Warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” odbywają się w sanktuarium licheńskim od 2014 roku. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę 230 osób z Polski i zagranicy. Uczestniczący w warsztatach kapłani uczą się celebrowania Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim oraz sprawowania sakramentów i sakramentaliów, a osoby świeckie – służenia do Mszy świętej i śpiewu gregoriańskiego (w tym ostatnim warsztacie mogą uczestniczyć także panie). W warsztatach biorą udział całe rodziny i duża liczba młodzieży. Oprócz nauki umiejętności praktycznych warsztaty stanowią także czas rekolekcji. W tym roku kazania rekolekcyjne pt. „Wierni mają rozgrzać łaskę w ulu, którym jest Kościół” głosi dominikanin, o. Marek Grzelczak.

Warsztaty „Ars Celebrandi” są organizowane przez Fundację Ars Celebrandi i Stowarzyszenie „Una Voce Polonia”, afiliowane do międzynarodowej federacji katolików przywiązanych do starszej formy liturgii rzymskiej Foederatio Internationalis Una Voce. Posiadają patronat medialny renomowanych polskich mediów katolickich, takich jak Radio Maryja i Telewizja „TRWAM”, „Przewodnik Katolicki”, „Rycerz Niepokalanej”, „Pastores”, portal liturgia.pl, „Misyjne Drogi” i portal misyjne.pl oraz międzynarodowego bloga liturgicznego „Rorate Caeli”.