Ks. bp W. Mering do diakonów: służyć Bogu to prawdziwe królowanie

23 maja 2021 r., tekst: al. MM; foto: ks.JG

Ks. bp W. Mering do diakonów: służyć Bogu to prawdziwe królowanie

„Służyć Bogu, to jest prawdziwe królowanie” – powiedział Administrator Apostolski Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Mering w homilii podczas Eucharystii z obrzędem święceń diakonatu. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego 23 maja br. w bazylice katedralnej we Włocławku ks. bp Wiesław Mering włączył do grona diakonów pięciu alumnów włocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Zwracając się do kandydatów do święceń bp Mering odwołał się do słów rytuału, przewidzianego na tę okoliczność. „Odpowiadaliście jestem. To słowo w kontekście biblijnym odnosi nas wprost do samego Boga, który przedstawił się Mojżeszowi Jestem, który Jestem. To jestem, musi wam zawsze towarzyszyć. Z tego jestem nigdy nie będziecie zwolnieni. Jestem dla Ciebie, Panie. Jestem po to, aby Ci służyć” – mówił kaznodzieja. „Pokażcie mi, kto chce dziś służyć, a nie panować?” – pytał dalej 76. Biskup Włocławski.

Jako sens życia, a równocześnie zadanie, bp Mering przypomniał alumnom V roku świetlane postacie diecezji włocławskiej, jak: kard. Stefan Wyszyński, bł. bp Michał Kozal, męczennicy II wojny światowej, którzy również przyjmowali święcenia we włocławskiej katedrze. „Życie księdza, nigdy nie było usłane różami”, wskazał hierarcha, dodając: „celem kapłaństwa jest naśladowanie Jezusa. To nie jest łatwe, ale właśnie to co trudne, jest najpiękniejsze” – zakończył bp. Mering.

Na zakończenie Mszy św. nowo wyświęceni diakoni wypowiedzieli słowa wdzięczności wobec Księdza Biskupa, moderatorów seminarium, rodziców oraz wszystkich, którzy towarzyszą im swoją modlitwą.

Święcenia diakonatu otrzymali następujący klerycy: Robert Gumosiński z parafii Grodziec; Mateusz Jędrzejczak – Lipno, Wniebowzięcia NMP; Karol Kropkowski – Czernikowo; Daniel Mańkowski – Ciechocinek i  Przemysław Szczepaniak – Kowal.

Nowo ustanowieni diakoni Kościoła włocławskiego przyrzekali, zgodnie z obrzędem święceń, m.in.: służbę Bogu i ludziom, zachowywanie celibatu, sprawowanie Liturgii Godzin, cześć i posłuszeństwo Pasterzowi Diecezji oraz wyrazili pragnienie, by „kształtować swoje postępowanie na wzór Chrystusa”. Po akcie przyrzeczenia nastąpiła litania do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżeli krzyżem. Następnie Ksiądz Biskup nałożył na nich ręce oraz odmówił modlitwę święceń, po czym przekazał ewangeliarz ze słowami: „przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać” (z obrzędu święceń diakonatu).

Uroczystość święceń zgromadziła wokół ołtarza wiernych, rodziny przyjmujących święcenia, siostry zakonne, profesorów i moderatorów włocławskiego seminarium, księży proboszczów.

Wydarzenie poprzedziły tygodniowe rekolekcje wymagane przez prawo kanoniczne, które dla kandydatów prowadził ks. Paweł Pokora – ojciec duchowny WSD.

W modlitwie śpiewem towarzyszył chór katedralny pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.