Konin: przedwakacyjna Msza trzeźwościowa i koncert muzyki ilustracyjnej

29 czerwca 2021 r., tekst: Anna Wysocka, foto: Edmund Bartela

Konin: przedwakacyjna Msza trzeźwościowa i koncert muzyki ilustracyjnej

W minioną niedzielę, 27 czerwca o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii miał miejsce ostatni przed wakacjami, koncert w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”. Wstęp był wolny; pozostający w domu mogli brać udział w transmisji on-line na stronie parafialnej.

W homilii ks. Śmigiel, nawiązując do niedzielnej Ewangelii, mówił o zniechęceniu, które zamyka drogę do Boga, a tym samym do ludzi. „Zniechęcenie jest również przeszkodą w zdrowieniu ludzi uzależnionych, powoduje ono nihilizm, zagraża relacji ze Stwórcą, co w konsekwencji prowadzi do zerwania relacji z najbliższymi” – powiedział homilista.

Po Mszy św., w letnie klimaty, konińską publiczność wprowadzili Romuald Szałek na fletach prostych i Bogdan Marciniak na gitarze oraz instrumentach klawiszowych.

Romuald Szałek jest muzykiem specjalizującym się w grze na fletach podłużnych, kompozytorem oraz aranżerem. Przez lata swojej działalności muzycznej stworzył własny styl. Muzyka, którą tworzy i wykonuje, to instrumentalna muzyka obrazu, muzyka filmowa i teatralna. Jego atutem jest nowoczesne, niekonwencjonalne wykorzystanie fletów podłużnych. Flecista koncertował z sukcesami w kraju i za granicą, brał udział w festiwalach, dokonał nagrań muzyki autorskiej na płytach oraz nagrań dla radia i telewizji.

Z Romualdem Szałkiem, w duecie, zagrał Bogdan Marciniak – pedagog, instruktor i aranżer. Ukończył Studia Muzyczne w  Bydgoszczy. Gra na gitarze, basie, perkusji, pianinie, a także śpiewa. Jest kompozytorem i aranżerem wszystkich utworów napisanych dla zespołu „Bez Końca”, którego jest kierownikiem.

Artyści, oprócz muzyki ilustracyjnej zagrali również utwory religijne, m.in. pieśń „Wielbić Pana chcę”, którą wykonywali dla kilku tysięcy wiernych w Medjugorie.

Niedzielny koncert dedykowany był  ks. prał. Józefowi Wysockiemu z okazji 50-lecia święceń kapłańskich oraz ks. Pawłowi Śmiglowi z racji imienin. Kapłani otrzymali symboliczne białe róże. Na zakończenie Anna Wysocka, redaktor prowadząca tygodnika „Adalbertus” i współorganizatorka projektu, podziękowała ks. proboszczowi  Józefowi Wysockiemu za zaufanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia, bowiem to dzięki jego aprobacie, przez 11 lat, w kościele św. Wojciecha, mógł być realizowany comiesięczny projekt „Trzeźwienie przez kulturę”, który sformatował dojrzałą i mądra publiczność!

Wydarzenie dokonało się dzięki współfinansowaniu przez miasto Konin oraz parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami koncertu byli tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości.