Konin: Msza św. „trzeźwościowa” i koncert Tomasza Szweda

26 lutego 2018 r., tekst: Anna Wysocka; zdjęcia: Krzysztof Rybczyński

Konin: Msza św. „trzeźwościowa” i koncert Tomasza Szweda

W  niedzielę, 25 lutego, o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana była Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczył ks. Paweł Śmigiel, duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej.

W wygłoszonej homilii ks. Śmigiel, analizując tekst niedzielnej Ewangelii (Mk 9,2-10), zwrócił uwagę na fakt, że apostołowie, których Jezus zabrał na Górę Przemienienia stali się świadkami wyjątkowych wydarzeń. Przeżycia te sprawiły, że dokonała się w nich wewnętrzna przemiana. Kaznodzieja wskazał, że nauka, jaka płynie z niedzielnego Słowa, jeszcze raz ukazuje prawdę, że Bóg, uczestnicząc w życiu swoich wiernych, interesuje się wszystkim, co ma związek z nami, ale nie dlatego, aby nas osądzać lecz dlatego, że zależy mu na naszym szczęściu. Jesteśmy dla Niego ważni i chce, abyśmy się przemieniali w sobie, tzn. zwracali ku Niemu - akcentował stanowczo duszpasterz trzeźwości.

Po Mszy św. w auli pod plebanią odbył się koncert, znanego z festiwali country w Mrągowie, Tomasza Szweda. Zaproszony artysta na polskim rynku muzycznym istnieje od ponad 40 lat. Wielbicielom gatunku znany jest nie tylko z mrągowskich festiwali, bowiem jako solista, z gitarą i harmonijką, pojawiał się na wielu koncertach w całej Polsce i na świecie, śpiewając własne folkowo-bluesowe kompozycje i piosenki country. Od 1979 roku był solistą znakomitej wokalnej grupy „Tender”, a potem krakowskiej grupy „Konwój”. Kontakt z wrocławskimi jazzmanami zaowocował płytą „Afirmacje”, która zawierała piosenki Tomasza Szweda w aranżacji znakomitego saksofonisty - Piotra Barona. W latach 80. i 90. Ubiegłego wieku posypały się tytuły Najpopularniejszego Wykonawcy Country i wszystkie możliwe nagrody i wyróżnienia tego środowiska. Jego piosenki i płyty zwyciężały jako Płyty Roku i Piosenki Roku.

Tomasz Szwed nie przypadkiem został zaproszony na projekt „Trzeźwienie przez kulturę”, bowiem jest on również psychoterapeutą. Prowadzi indywidualne i grupowe sesje psychoterapeutyczne oraz warsztaty rozwoju osobowości. Ponadto, jest konsultantem Fundacji „A kogo?” Ewy Błaszczyk i terapeutą w Klinice „Budzik”.  W jego dorobku są również tomiki poezji i książki dla dzieci.

Przed koncertem Tomasza Szweda doszło do wzruszającego spotkania „po latach” z Panem Stanisławem, dla którego utwory Szweda stały się inspiracją i zwrotem na drogach jego życia. Przebywając bowiem w odosobnieniu, słuchał piosenek artysty, których teksty motywowały go do pracy nad sobą. Obiecał sobie wtedy, że już nigdy nie wróci do starego życia!

Na koncercie muzyk wykonał własne piosenki, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich dekad. W prostych i czytelnych tekstach przybliżył publiczności nie tylko ludzkie postawy, ale też specyfikę panującą w różnych regionach Polski. Dowcipne i mądre „opowieści’ przypomniały koninianom paradoksy życia za czasów PRL-u, a także bliskie muzykowi, osobliwe życie na Śląsku. Ciepła i sugestywna narracja Tomasza Szweda podbiła serca licznie zgromadzonej publiczności, która nagradzając każdy utwór gromkimi brawami, domagała się kolejnych piosenek. Koncert trwał dwie godziny i zakończył się owacją na stojąco!

Organizatorami projektu są tygodnik „Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Projekt współfinansowany jest przez miasto i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.