Koncert Pasyjny w katedrze włocławskiej

25 marca 2019 r., teskt i foto: ASK

Koncert Pasyjny w katedrze włocławskiej

W przeżywanie pasji Chrystusa wprowadził wiernych diecezji włocławskiej aktor Jerzy Zelnik, który przy towarzyszeniu orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Ensemble oraz oprawie multimedialnej na podstawie filmu „Pasja” Mela Gibsona, czytał rozważania męki Jezusa, prowadzącej do zbawienia świata.

Spektakl, w którym tłumnie uczestniczyli mieszkańcy biskupiego miasta i okolic, odbył się 24 marca, w bazylice katedralnej we Włocławku, w ramach projektu „14 Katedr”. Oparty był na medytacji ks. Grzegorza Strzelczyka, Oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” oraz filmie „Pasja” Mela Gibsona. Artyści otrzymali owacje na stojąco.

Przed koncertem znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny złożył wizytę ks. bp. Wiesławowi Meringowi w Domu Biskupim. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o problemach współczesnej kultury - teatru, kina, muzyki. Zrodził się też pomysł zaproszenia Jerzego Zelnika do udziału w obchodach 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po wymianie upominków i modlitwie w kaplicy niecodzienny gość wpisał się do pamiątkowej kroniki. „Jestem prawdziwie zaszczycony spotkaniem z drogim memu sercu biskupem Wiesławem Meringiem. Wdzięczny za otrzymany dar rozmowy i medal św. Jerzego oraz różaniec” - napisał.

Szersza relacja z wydarzenia w kwietniowym numerze „Ładu Bożego”.