Koło: wystawa Chrystus Frasobliwy
23 lutego 2020 r., Marcin NowackiOd 10 lutego br. w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole jest dostępna wystawa „Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej”. Na ekspozycję składa się ponad 400 figur Jezusa uwiecznionego w ostatnich chwilach przed ukrzyżowaniem.
Chrystus Frasobliwy należy do najcenniejszych osiągnięć polskiej plastyki ludowej. Główną ideą wystawy, której pomysłodawcą i organizatorem jest ks. Paweł Śmigiel, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, jest przedstawienie pasyjnej postaci Chrystusa oczekującego na przybicie do krzyża. Nie jest nadużyciem stwierdzenie, że jest to pierwsza i największa w historii tego typu wystawa w Polsce.
„Chrystus Frasobliwy…” to wystawa monotematyczna. Składają się na nią przede wszystkim różnorodne formy rzeźbiarskie, ale nie tylko - dopełnieniem jest metaloplastyka, obrazy olejne, pastele, akwarele, grafika komputerowa. Liczną grupę stanowią ryciny: drzeworyty, linoryty, suchoryty, exlibrisy. Na tle tych prac bardzo ciekawie prezentują się wywieszone na ścianach makatki ścienne oraz prace łowickich wycinankarek.
Warto podkreślić, że prezentowane w Kole zbiory to pierwsze tego typu prace o tematyce Chrystusa Frasobliwego, które nigdzie dotąd nie były jeszcze eksponowane. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje Droga Krzyżowa (olej na dykcie) wybitnego malarza ludowego, zwanego Nikiforem z Pławanic. Do klasycznej Drogi Krzyżowej czternastu stacji artysta, specjalnie na tę wystawę, namalował scenę Chrystus Frasobliwy, czyli odpoczynek. Jest to nawiązanie do rozważań pasyjnych sprzed XVII wieku.
Wystawę można oglądać w siedzibie Muzeum Technik Ceramicznych w Kole (ul. Kajki 44) do 15 kwietnia. Jej uroczysty wernisaż odbędzie się 3 marca o godz. 17.00.