Koło: Bp Mering poświęcił sztandar Komendy Powiatowej Policji


28 września 2018 r., tekst i foto: Marcin Nowacki

Koło: Bp Mering poświęcił sztandar Komendy Powiatowej Policji

„Bóg, Honor, Ojczyzna” - takie hasło zostało umieszczone na sztandarze Komendy Powiatowej Policji w Kole, którego poświęcenia dokonał w piątek, 28 września, biskup włocławski Wiesław Mering. Uroczystość rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, a dalsza część odbyła się przed gmachem kolskiego ratusza.
 
Kolska jednostka policji do tej pory nie posiadała własnego sztandaru. Pomysł ufundowania i przekazania go policjantom narodził się w kwietniu 2017 r. Wówczas zawiązał się Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Kole, w skład którego weszli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Jego fundacja jest wyrażeniem uznania i wsparcia dla działań kolskiej policji.
 
Do kościoła farnego Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole przybyło wielu zaproszonych gości, wśród nich poseł na Sejm RP Leszek Galemba, przedstawiciele wojewody wielkopolskiego oraz władze samorządowe województwa, powiatu kolskiego i miasta. Obecny był insp. Piotr Mąka - komendant wojewódzki z Poznania, a także nadinsp. Jarosław Rzymkowski - komendant wojewódzki z Gdańska, który przed laty kierował kolską jednostką. Nie zabrakło funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji z jednostek znajdujących się na terenie ziemi kolskiej oraz emerytów i rencistów.
 
Mszy Świętej sprawowanej za przyczyną patrona polskiej policji św. Michała Archanioła przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej ks. biskup Wiesław Alojzy Mering, a koncelebrował ks. prałat Stefan Komorowski - kapelan wojewódzki wielkopolskiej policji i ks. kanonik Józef Wronkiewicz - proboszcz miejscowej parafii, który od 2000 r. jest duszpasterzem powiatowym policji w Kole.
 
W homilii ks. Wronkiewicz skupił się najpierw na odczytanym Słowie Bożym: „W pierwszym czytaniu słyszeliśmy o zwycięskiej walce archanioła Michała ze smokiem - szatanem, który jest uosobieniem zła. Właśnie walka ze złem i łamaniem prawa jest głównym zadaniem policji, której patronuje św. Michał Archanioł. W Ewangelii natomiast Chrystus, który nas tu zgromadził, kieruje do każdego pytanie: za kogo mnie uważacie? Kim ja jestem dla was? Odpowiedzi musi udzielić każdy sam w swoim sercu”.
 
Dalej kaznodzieja powiedział: „Sztandar w kulturze europejskiej zawsze jest traktowany z wielkim poszanowaniem. Nie jest on tylko po to, by wisiał w gablocie, ani po to, by nosić go w pochodzie. Jest on nośnikiem idei i wartości, które uosabia, dlatego sztandar się szanuje i broni się go. Na nim składa się pocałunek i na niego się przysięga. Kto chce poniżyć i znieważyć ludzi, ten lekceważy ich sztandar”. Zwrócił także uwagę na umieszczone na sztandarze hasło: „Słowo Bóg wiąże się z wiarą, która w życiu człowieka jest ogromnie ważna, bo nadaje sens życiu. Jest dziedzictwem otrzymanym od ojców i naszą osobistą odpowiedzią na wezwanie Boga (…) Nasza wiara wyraża się w symbolach i postawach. Nie można być wierzącym i religijnym tylko w kościele i w domu, a na komendzie czy posterunku - człowiekiem wypierającym się wiary. Taką schizofrenię przeżywaliśmy w czasach Milicji Obywatelskiej, kiedy milicjanci w skrytości nawiedzali kościoły i przyjmowali sakramenty święte, a w czasie służby wiarę ukrywali, by nie narazić się partyjnym przełożonym”.
 
W czasie Mszy św. za liturgię słowa odpowiedzialni byli pracownicy kolskiej komendy powiatowej, a dwaj umundurowani policjanci pełnili funkcję ministrantów przy ołtarzu. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z kapelmistrzem kom. Adamem Witiwem.
 
Na zakończenie słowa wdzięczności wobec biskupa włocławskiego wypowiedzieli wielkopolski komendant wojewódzki insp. Piotr Mąka i komendant powiatowy mł. insp. Artur Foryński. Przed rozesłaniem biskup Mering zwracając się do wiernych ostrzegł przed pokusami porzucania Boga w naszym życiu: „Bóg, Honor, Ojczyzna - czy te dwa ostanie słowa mogą być zrealizowane bez Boga? Przypomnijmy sobie, że odwrót od Boga, którego jesteśmy świadkami zaczął się w XVIII wieku wraz z wielkim buntem, który nazywamy rewolucją francuską. Francuzi do dziś czczą rocznicę tej rewolucji jako swój najważniejszy dzień i żadne argumenty nie są w stanie podważyć ich przekonania - ani setki tysięcy ludzi zabitych, uwięzionych i wygnanych z kraju, ani pełne nienawiści ataki. To ta rewolucja niosła hasło, że Europa musi być oczyszczona z Boga”.
 
Zwracając się do policjantów Pasterz Diecezji powiedział: „Tylu ludzi w mundurach, broniących Boga, Honoru i Ojczyzny, oddało swoje życie w Katyniu. Tylu bohaterów w obronie wartości, które są wypisane na tym sztandarze, gotowych było poświęcić własne życie. To jest jeden z dowodów na to, że Bóg, Honor i Ojczyzna to są te wartości, które chronią wolność. Nie ma pełnej wolności i szacunku bez oparcia na Bożym prawie. Nie ma wolności bez honorowego postępowania człowieka. Nie ma wolności człowieka bez jego wolnej i niezależnej ojczyzny”.
 
Po Mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz przed budynek ratusza miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Najpierw zaproszeni goście oraz fundatorzy wbili pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru. Ostatni gwóźdź, upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wbił biskup Mering. Następnie Pasterz Diecezji odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświęcił sztandar kolskiej policji, po czym komendant przekazał go w ręce członków pocztu. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowej przy akompaniamencie policyjnej orkiestry dętej.