Kazimierz Biskupi: jubileusz Misjonarzy Świętej Rodziny

15 kwietnia 2021 r., ks. Mirosław Książek MSF; foto: M. Dańczak

Kazimierz Biskupi: jubileusz Misjonarzy Świętej Rodziny

W dniach 14-15 kwietnia br. w Kazimierzu Biskupim Misjonarze Świętej Rodziny świętowali w braterskim gronie jubileusz 100-lecia pracy Zgromadzenia w Polsce. Trwająca pandemia ograniczyła zewnętrzne możliwości świętowania. W środę odprawiono uroczyste nieszpory z dziękczynieniem za 100 lat obecności w Polsce. W czwartek sprawowano w kościele seminaryjnym uroczystą Mszę św. dziękczynno-błagalną pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

Witając Księdza Biskupa ks. Piotr Jacek Krupa MSF, prowincjał Misjonarzy Świętej Rodziny, podkreślił, iż to właśnie na terenie diecezji Włocławskiej powstały w roku 1921 pierwsze w Polsce domy Zgromadzenia - Wieluń i Kazimierz Biskupi. Ogromną rolę odegrał w tym ówczesny Ordynariusz Diecezji Ksiądz Biskup Stanisław Zdzitowiecki, który z otwartymi ramionami przyjął nowych zakonników na terenie diecezji. Ksiądz Prowincjał przytoczył słowa zakonnego kronikarza, według którego była to postać „szlachetna i świetlana”.

W czasie homilii ks. bp Wiesław Mering zwrócił uwagę na następujące kwestie: poczucie tożsamości wypływającej ze znajomości własnej historii, pierwszorzędna rola sprawowania Sakramentu Eucharystii w życiu każdego kapłana, prymat posłuszeństwa Bogu, ogromna potrzeba fundamentalnej pracy z rodzinami i małżeństwami, brak nowych powołań i przeżywany obecnie atak na Boga, Kościół a w szczególności rodzinę.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkowe świece z wizerunkiem Świętej Rodziny z Nazaretu i symbolem jubileuszu 100-lecia Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce. Świece te trafią do wszystkich domów zakonnych należących do polskiej prowincji Zgromadzenia.

W końcowym wystąpieniu Ksiądz Prowincjał złożył Współbraciom najlepsze życzenia i podziękował za wszystko, co czynią dla Boga, Kościoła i Zgromadzenia. Zwracając się do Księdza Biskupa, Ksiądz Piotr Jacek Krupa MSF zwrócił uwagę na to, jak ważna dla Misjonarzy Świętej Rodziny jest Diecezja Włocławska albowiem tu powstały pierwsze domy i tutaj też spoczywa wielu zmarłych członków Zgromadzenia.

Na znak podziękowania za przyjęcie 100 lat temu Misjonarzy Świętej Rodziny do Diecezji Włocławskiej Ksiądz Prowincjał w imieniu całej prowincji wręczył Księdzu Biskupowi wiązankę kwiatów oraz informację, że do Księgi Mszy świętych Wieczystych Misjonarzy Świętej Rodziny została wpisana intencja: O błogosławieństwo Boże i opiekę Świętej Rodziny dla J.E. ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa, za zmarłych Biskupów Włocławskich, a szczególnie za zmarłwgo ks. bp. Stanisława Zdzitowieckiego, oraz o potrzebne łaski dla kolejnych Biskupów Włocławskich.

Więcej informacji o Misjonarzach Świętej Rodziny w Polsce można znaleźć na stronie www.misjonarzemsf.pl