Katedra włocławska: Msza św. w intencji Biskupa Diecezjalnego z okazji imienin

20 czerwca 2020 r., tekst: al. Tomasz Cierlicki; foto: ks. Julian Głowacki

Katedra włocławska: Msza św. w intencji Biskupa Diecezjalnego z okazji imienin

W sobotnie przedpołudnie, 20 czerwca, w wigilię liturgicznego wspomnienia św. Alojzego Gonzagi, w dniu poświęconym Niepokalanemu Sercu NMP, o godz. 11.00, w katedrze włocławskiej, wiernych zgromadziły ważne wydarzenia: imieniny Pasterza Diecezji, 30-lecie działalności Caritas Diecezjalnej oraz zakończenie roku akademickiego w miejscowym WSD.

Uroczystościom przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Wokół ołtarza obecni byli m.in.: ks. bp Stanisław Gębicki, prezbiterzy, alumni, siostry zakonne oraz przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych.

Homilię wygłosił ks. Sebastian Adamczyk, prefekt WSD. Zaznaczył, że tego dnia „z głębi serca wypływają podziękowania skierowane najpierw do Pasterza Diecezji, ale także wobec moderatorów Wyższego Seminarium Włocławskiego, pracowników Caritas diecezjalnej oraz prezbiterów”. Kaznodzieja podkreślił znaczenie każdej z tych grup i przypomniał wartość ich posługi dla Kościoła lokalnego.

Nawiązując do liturgicznego wspomnienia obchodzonego w tym dniu, przypomniał słowa sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, że „Maryja jest największą wojowniczką w walce z szatanem za nas i o nas. Przez tę walkę chce każdemu z nas pomóc pojąć nasze powołanie”.

Przed błogosławieństwem Biskup Diecezjalny wręczył księżom neoprezbiterom pierwsze dekrety kierujące do pracy duszpasterskiej. Następnie ks. prał. Zbigniew Cabański, wikariusz biskupi rejonu konińskiego, złożył Biskupowi Włocławskiemu – w imieniu prezbiterów diecezji – imieninowe życzenia. Podkreślając oddaną służbę bp. Meringa dla Boga i Kościoła, życzył spełnienia woli Pana każdym dniu życia Solenizanta. Życzenia złożyły również siostry zakonne.

Na zakończenie ks. bp Wiesław Mering wyraził słowa wdzięczności wobec obecnych na Eucharystii. Zwracając się do ks. bp. Stanisława Gębickiego, podkreślił jego pełną oddania współpracę, pomoc i radę w kierowaniu diecezją. Hierarcha zauważył także obecność dzieci ze szkoły katolickiej w Turku oraz pracowników i mieszkańców schroniska dla bezdomnych im. św. brata Alberta we Włocławku, prowadzonego przez Caritas. Nawiązując do kończącego się roku akademickiego, bp Mering zachęcił alumnów, aby czas wakacyjnego wypoczynku wykorzystali do refleksji nad wartością powołania do służby Chrystusowi. Przywołując zaś inicjatywę wiernych świeckich „Ocalenie 2.0”, hierarcha prosił wszystkich o modlitwę w intencji swoich duszpasterzy.

Po Eucharystii przestawiciele duszpasterstw specjalistycznych diecezji, instytucji państwoych i samorządowych oraz osoby indywidualne miały możliwość złożenia Księdzu Biskupowi imieninowych życzeń.

Podczas liturgii śpiewem modlił się chór katedralny oraz schola klerycka pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.

Eucharystię, będącą momentem kulminacyjnym świątecznego dnia, poprzedziło zebranie księży dziekanów oraz poświęcenie nowych powierzchni Muzeum Diecezjalnego. Wszystkim wydarzeniom przewodniczył Pasterz Kościoła włocławskiego.