Jutro beatyfikacja sł. Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego


11 września 2021 r., ks. AT/KAI

Jutro beatyfikacja sł. Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego

Telemost we włocławskiej katedrze, wystawy, pamiątkowe świece i katechezy przybliżające nie tylko osobę Prymasa Tysiąclecia, ale także ówczesną sytuację Polski i Kościoła. To tylko niektóre wydarzenia, które będą miały miejsce w diecezji włocławskiej w niedzielę, 12 września, albo dokonały sie w dniach bezpośrednio poprzedzających beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
 
Dla Kościoła na Kujawach, kard. Wyszyński to nie tylko Prymas Tysiąclecia, ale także prezbiter diecezji włocławskiej. 3 sierpnia 1924 r. w miejscowej bazylice katedralnej, z rąk sługi Bożego bp. Wojciecha Owczarka, przyjął święcenia kapłańskie. – Włocławska katedra to miejsce wyjątkowe dla kardynała Wyszyńskiego. Z niecierpliwością czekamy na dzień jego beatyfikacji – mówi ks. prał. Michał Krygier, proboszcz parafii katedralnej, dodając, że bezpośrednie przygotowania do tego wydarzenia już się rozpoczęły. – Zorganizowaliśmy koncert muzyki religijnej, który cieszył się sporym zainteresowaniem, a 12 września zostanie utworzony telemost ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie, który umożliwi włocławianom łączność z uczestnikami Mszy św. beatyfikacyjnej i pozwoli cieszyć się wspólnie z wyniesienia na ołtarze wielkiego syna włocławskiego Kościoła – zaznacza ks. Krygier.

Tego samego dnia dostępna będzie również wystawa przygotowana w Muzeum Diecezjalnym, w izbie poświęconej kard. Wyszyńskiemu, gdzie zgromadzone są zdjęcia, dokumenty i wydawnictwa poświęcone prymasowi.
Wydarzenia upamiętniające życie i dzieło wielkiego włocławskiego duchownego będą miały miejsce także w innych parafiach diecezji.

W kościele NSPJ w Turku prezentowana jest wystawa fotograficzna ukazująca najważniejsze wydarzenia z życia Sługi Bożego: od lat dziecięcych, poprzez kapłaństwo, II wojnę światową, uwięzienie, śluby jasnogórskie, wielką nowennę, wybór Karola Wojtyły na papieża, aż po pożegnanie Prymasa Tysiąclecia w 1981 r. oraz spuściznę jaką po sobie zostawił. Wystawę można oglądać do 20 września 2021 r. Podobna ekspozycja miała miejsce także m.in. w Przedczu.

Ciekawa inicjatywa zrodziła się w dekanacie lubranieckim, gdzie rozprowadzane zostały  pamiątkowe świece z podobizną kardynała Wyszyńskiego oraz hasłem „Czas to miłość”. Zapłoną one w domach wiernych łączących się duchowo z uroczystością beatyfikacji w Warszawie. W wigilię uroczystości, w lubranieckiej świątyni, w której zaraz po wojnie pracował ks. Stefan Wyszyński, organizując jednocześnie włocławskie seminarium, zorganizowany zostanie koncert muzyki chrześcijańskiej. Przygotowywana jest również drama poświęcona błogosławionemu. Zostanie ona zaprezentowana jako dziękczynienie po uroczystościach beatyfikacyjnych.

W Sanktuarium Błogosławionych Kapłanów Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy, Męczenników Eucharystii i Jedności Kapłańskiej w Osięcinach wierni przygotowywali się do uroczystości przeżywając triduum przed beatyfikacją sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W pierwszym dniu zaprezentowany został program słowno-muzyczny poświęcony Prymasowi Tysiąclecia; w kolejnym dniu miało miejsce modlitewne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim; w trzecim dniu miała miejsce projekcja filmu o nowym błogosławionym.

Dzień beatyfikacji kard. Wyszyńskiego będzie czczony także w wielkopolskim rejonie diecezji włocławskiej. – W parafii św. Maksymiliana w Koninie sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia z udziałem władz samorządowych i parlamentarzystów, a po Eucharystii pod pomnikiem Stefana Wyszyńskiego złożone zostaną kwiaty – mówi ks. prał. Radosław Cyrułowski, proboszcz miejscowej parafii, dodając, że przez całą niedzielę będą głoszone katechezy przybliżające życie i posługę Prymasa Tysiąclecia w niełatwych czasach komunizmu w Polsce.

Także południowe rubieże diecezji będą dziękować Bogu za życie kard. Wyszyńskiego. W bazylice Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, po Mszy św. wieczornej odbędzie się koncert pt. „Łagodna nuta w ramionach Matki”, w wykonaniu zduńskowolskiego kwartetu smyczkowego oraz Zofii Janczak, absolwentki miejscowej szkoły muzycznej w klasie śpiewu.

Ponadto, we wszystkich parafiach diecezji włocławskiej od 3 września ma miejsce nowenna przed beatyfikacją. Delegacja diecezji, zarówno duchowni jak i świeccy, z biskupem włocławskim uda się do Warszawy, by uczestniczyć w Mszy św. beatyfikacyjnej.

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego zaplanowane jest na dzień 2 października, kiedy to w katedrze włocławskiej, o godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego.