Gniezno: ministranci z Dąbia nad Nerem wicemistrzami Polski

28 czerwca 2023 r., ks. KŁ

Gniezno: ministranci z Dąbia nad Nerem wicemistrzami Polski

Ministranci z parafii św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem osiągnęli wielki sukces w XVIII Mistrzostwach Polski LSO w piłce nożnej halowej o puchar czasopisma „KnC”. W kategorii lektor młodszy reprezentanci diecezji włocławskiej zajęli miejsce tuż za podium, a w kategorii ministrant drużyna z tejże parafii została wicemistrzem Polski.

Finał rozgrywek rozpoczęła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem księdza prymasa Wojciecha Polaka

„Łączy was piłka nożna, łączy was ministrancka posługa, łączy was Kościół i łączy boisko. Ostatecznie zaś we wszystkim łączy was Chrystus” – mówił do uczestników mistrzostw ksiądz prymas. Nawiązując do historii Abrahama i św. Wojciecha, stwierdził: „Widzę w was, zarówno jako członków Liturgicznej Służby Ołtarza, jak i młodych piłkarzy, którzy podejmą zmagania na boisku, trochę tych wszystkich, którzy nie trwają biernie przed lustrem, ale są gotowi podejmować w życiu wyzwania”.

Po Eucharystii ministranci mieli czas na zwiedzanie: zabytki Wzgórza Lecha przybliżyły historię Gniezna i pierwszej historycznej archidiecezji i metropolii w Polsce, której powstanie ogłoszono podczas pamiętnego zjazdu gnieźnieńskiego w roku 1000. Młodzi sportowcy i ich opiekunowie przypomnieli sobie życie św. Wojciecha podziwiając drzwi gnieźnieńskie, a widok z wieży katedry prymasowskiej ukazał im piękno królewskiego grodu.

W drugi dzień mistrzostw Mszy św. przewodniczył bp Radosław Orchowicz, który w homilii mówił, o znaczeniu fair play nie tylko na boisku czy hali sportowej, ale i w życiu.

W wyniku sportowej rywalizacji i godnym reprezentowaniu diecezji włocławskiej ministranci z Dąbia nad Nerem w kategorii lektor młodszy zajęli miejsce tuż za podium, a w kategorii ministrant zostali wicemistrzami Polski (ulegając po emocjonującej walce w finale dopiero w 5 kolejce karnych). Na zakończenie mistrzostw prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka wręczył puchary i nagrody.

W mistrzostwach brało udział blisko 1400 ministrantów i lektorów wraz z opiekunami z 35 diecezji i zgromadzeń zakonnych. W trzech kategoriach wiekowych ministranci (2011-2014), lektorzy młodsi (2007-2010) oraz lektorzy starsi (2002-2006) rywalizowało 120 drużyn. Parafia Dąbie reprezentowała naszą diecezję w dwóch kategoriach.