Galew: uroczystość ku czci św. Rity - patronki na trudne czasy


23 maja 2019 r., Tekst i fot. Amelia Siuda-Koszela

Galew: uroczystość ku czci św. Rity - patronki na trudne czasy

„Tak naprawdę nie ma spraw beznadziejnych. Kto wszczepiony jest w Chrystusa, tak jak św. Rita, ten w każdej sytuacji znajduje nadzieję” – mówił w Galewie ks. prał. Artur Niemira. Kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku przewodniczył 22 maja, w sanktuarium na galewskim wzgórzu Przemienienia, Mszy Świętej odpustowej ku czci św. Rity - patronki na trudne czasy.
 
Ks. kan. Jacek Buda, kustosz sanktuarium, powitał wszystkich zgromadzonych u św. Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych, w kościele Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie, m.in. pielgrzymów z parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodawie, św. Bogumiła i Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, Matki Bożej Fatimskiej w Turku, a także z parafii w Krzymowie i Russocicach. Odczytał też kilkadziesiąt intencji pielgrzymów, które zanoszone były podczas tej Eucharystii do Jezusa przemienionego za wstawiennictwem św. Rity.
 
W homilii ks. Niemira przywołał wspomnienie swojej posługi w konfesjonale w sanktuarium św. Rity w Cascii podczas studiów w Rzymie. – To niezwykłe doświadczenie. Tysiące pielgrzymów przyjeżdża, szukając pojednania. Poszukują przebaczenia, jedności, miłości do  Boga, ale też do człowieka. Wspominając św. Ritę, ważne jest dla nas, co staje się dziś z naszymi sercami i umysłami. To zgromadzenie na galewskim wzgórzu świadczy o tym, że staje się ona patronką w tych niełatwych czasach także i dla nas. Może dlatego, że jej życie wypełnione było owocami Ducha Świętego? – rozważał ksiądz kanclerz, przywołując życiorys świętej żony, matki, wdowy, mniszki, pełen cierpienia, ale też przebaczenia i pokoju serca. Podkreślił niezwykłą siłę wiary prostej Włoszki, która potrafiła wybłagać u Boga łaski. Ks. Niemira zaznaczył również, że ta uroczystość każe przez wstawiennictwo św. Rity, która swoją postawą uczy sakramentalności małżeństwa i świętości rodziny, modlić się o święte powołania do rodzicielstwa oraz powołania kapłańskie. A w odniesieniu do Ewangelii z tego dnia życzył, by wszyscy byli wszczepieni w Chrystusa, jak św. Rita, jak latorośl w krzew winny, bo tylko wtedy można rodzić owoce. „Tak naprawdę nie ma spraw beznadziejnych. Kto wszczepiony jest w Chrystusa, tak jak św. Rita, ten w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej, zwraca się ku Bogu, bo w Nim jest źródło niezawodnej nadziei” – zakończył homilię ks. prał. Artur Niemira.
 
Mszę Św. zwieńczyło nabożeństwo do świętej Rity, również pod przewodnictwem ks. prał. Niemiry, po którym wszyscy zgromadzeni przeszli do ogrodu różanego świętej Włoszki na terenie galewskiego sanktuarium. Tam wierni uczcili św. Ritę poprzez ucałowanie relikwii.
 
Amelia Siuda-Koszela