Dzwony kościelne i syreny na 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego


27 grudnia 2018 r.

Dzwony kościelne i syreny na 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dźwięk dzwonów kościelnych we wszystkich świątyniach Wielkopolski oraz uruchomienie syren Obrony Cywilnej 27 grudnia w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego to inicjatywa będąca wyrazem wdzięczności i szacunku dla ludzi walczących o niepodległość. Włączają się w nią także wielkopolskie parafie diecezji włocławskiej.
Główne obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego z udziałem prezydenta RP odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. Mszę św. rocznicową w bazylice farnej odprawi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu.

„Kościół od zawsze jest współorganizatorem obchodów, ponieważ wielu ludzi Kościoła uczestniczyło aktywnie w Powstaniu Wielkopolskim. Już w pierwszą rocznicę jego wybuchu z inicjatywy prymasa Edmunda Dalbora o godz. 16.40 biły dzwony w całej Wielkopolsce” – mówi rzecznik archidiecezji poznańskiej.

Syreny i dzwony będzie słychać w tym roku także o godz. 16.40. „To godzina symboliczna, ponieważ nie wiemy, o której godzinie dokładnie wybuchło powstanie. Na pewno stało się to po zmroku, po godzinie 16” – mówił podczas konferencji prasowej dr Piotr Grzelczak z poznańskiego oddziału IPN.

Wojewoda wielkopolski prosił o włączenie się w tę inicjatywę także biskupów diecezji położonych na terenie województwa. „Chcielibyśmy, aby wszędzie tam, gdzie miały miejsce działania powstańców, było słychać ten radosny dźwięk wspominający to wielkie wydarzenie” – podkreśla Przemysław Terlecki, pełnomocnik wojewody wielkopolskiego do spraw obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Prośby w tej sprawie wystosowano do biskupów diecezji gnieźnieńskiej, bydgoskiej, włocławskiej, kaliskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej.

Pełnomocnik wojewody wielkopolskiego poinformował także, że 27 grudnia zostanie odsłonięta na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego tablica pamięci oddająca hołd Ojcom Niepodległej i Powstańcom, a 5 stycznia na placu Wolności odbędzie się Piknik lotniczy z okazji 100-lecia zdobycia przez powstańców Stacji Lotniczej Ławica.

W Poznaniu powstała także oddolna inicjatywa zbiórki pieniędzy na renowację mogił powstańców wielkopolskich i śląskich na warszawskich Powązkach.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Bezpośrednią przyczyną wybuchu była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w historii Polski.