Diecezjanie włocławscy na festiwalu młodzieży w Medjugorie

6 sierpnia 2022 r., ks. AZ

Diecezjanie włocławscy na festiwalu młodzieży w Medjugorie

W dniach od 1 do 6 sierpnia w Medjugorie odbywał się 33. Festiwal Młodzieży. Hasłem tegorocznego wydarzenia były słowa: „Uczcie się ode mnie a znajdziecie pokój”. „Mladifest” zgromadził blisko 50 tysięcy młodych ludzi z 70 państw.

Z diecezji włocławskiej w tym wydarzeniu uczestniczyła grupa młodzieży z Włocławka (m.in. z parafii św. Józefa, św. Maksymiliana i ZSK im. Ks. Jana Długosza) z ks. Adamem Zielińskim a także grupa z Konina z parafii NMP Królowej Polski z ks. Łukaszem Ściślewskim.

Wcześniejszy przyjazd do Medjugorie umożliwił pielgrzymom poznanie wielu urokliwych miejsc jakie kryje w sobie Bośnia i Hercegowina m.in. odpoczynek nad Adriatykiem i wodospadami Kravica, czy zwiedzanie wyjątkowych miast jak: Mostar, Blagaj czy Sarajewo.

W czasie festiwalu, każdego dnia, po porannej modlitwie młodzież uczestniczyła w katechezie i słuchała świadectwa wiary. Po południu także był czas na świadectwa a dalej Różaniec i Eucharystia. Bezpośrednio po Mszy św., już w godzinach nocnych, w zależności od poszczególnych dni, miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu.

Codziennie Mszę św. koncelebrowało około 550 kapłanów. „Mladifest” to przede wszystkim czas modlitwy. Międzynarodowy chór i orkiestra pięknie ubogacali liturgię oraz zapraszali licznie zgromadzonych do uwielbiania Boga tańcem i śpiewem.

– To była moja 4 pielgrzymka do Medjuogorje. Jeżdżę tam od 2017 r. Dużo zmieniło się w moim życiu i wiele łask spłynęło na mnie i moją rodzinę. Odzyskałam po tych pielgrzymkach zdrowie i otrzymałam pokój serca. Zmieniło to moje postrzeganie świata i ludzi. Będąc tam dostaję skrzydeł, a wszystkie zmartwienia odchodzą. Pobyt w Medjugorie zawsze mnie zmienia, odczuwam tutaj wielkie pragnienie bliskości z Bogiem. Ciężko opisać to słowami, trzeba tego doświadczyć –  wyznaje Wiktoria.

- To był czas umocnienia. Widok tak wielkiej rzeszy ludzi modlących się w tylu językach, pokazał mi jak wielu jest na świecie, którzy myślą podobnie jak ja, że nie jestem sam, oni też oddają się pod opiekę Maryi – dodaje inny uczestnik.

–  W Medjugorie bardzo mocno odczuwałam obecność i miłość Matki Bożej. W wyniku czego przypominałam sobie moją mamę, jej poświęcenie dla mnie. To było dla mnie takim oczyszczeniem. Drugim ważnym momentem było dla mnie wejście 2 sierpnia o świcie na Górę Objawień. Modlące się tłumy młodych, wchodzących na górę sprawiało wrażenie jakby cała góra się modliła. Myślałam wtedy o Matce Bożej, która niejako przechodziła pośród nas. Innym jeszcze wspomnieniem pozostanie przepiękny śpiew w czasie Mszy i adoracji. Ten śpiew dawał mi poczucie pokoju i radości, to był taki dla mnie stan łączności z niebem – mówi młoda osoba.